Ruminiyada Oliy Ta'lim va uning afzalliklari.
Ehtimol, Ruminiya haqida eng mashhur narsa Drakula afsonasi bo'lsa-da, Ruminiya bundan ham mashhurroqdir. O'rta asr shaharlari, qasrlar, mazali taomlari, o'rmonlari, ulug'vor tog'lari, gullab-yashnayotgan manzaralari haqida o'ylab ko'ring... Va, albatta, yuqori sifatli ta'lim! Ruminiya ta'lim olish uchun ajoyib joy, taqdim eiladigan diplomlar butun Evropada va undan tashqarida tan olinadi.
Ruminiya Markaziy, Sharqiy va Janubi-Sharqiy Evropaning chorrahasida joylashgan va uning chegaralari Qora dengiz, Bolgariya, Serbiya, Vengriya, Ukraina va Moldova davlatlari bilan chegaradosh. 2007 yildan beri Ruminiya Evropa Ittifoqining (EI) tarkibiga kiradi, bu erda 19 milliondan ortiq kishi yashaydi. Ularning 1,9 millionga yaqini uning poytaxti va eng yirik shahri Buxarestda yashaydi. Boshqa yirik shaharlar - Kluj-Napoka, Timisoara, Yasi, Konstanta va Brasov.
Ruminiyada yuzdan ortiq davlat va xususiy akkreditatsiyadan o'tgan oliy o'quv yurtlari mavjud. Yarim milliondan ortiq talabalar davlat muassasalarida tahsil oladilar, ularning to'rtdan uch qismi bakalavr dasturlarida, 20 foizga yaqini magistr darajasida tahsil olishadi. Ruminiya Boloniya sxemasiga amal qiladi, shuning uchun uning yuqori darajadagi ta'limining ko'p qismi uch qismdan iborat: dastlab uch yillik bakalavr, so'ngra ikki yillik magistrlik darajasi va uch yillik doktorlik darajasi (PhD). Shunga qaramay, ba'zi dasturlar uchun ko'proq vaqt talab etiladi, masalan, muhandislik sohalarida (to'rt yillik dasturlarda) yoki ba'zilari bakalavr va magistr darajalarini birlashtirilgan olti yillik dasturga qo'shadilar (masalan, tibbiyot va arxitektura sohasida).
Endi esa "Nega Ruminiya? " degan savolga javob olamiz :
Ruminiya Evropa Ittifoqi va EEA mamlakatlari a'zosi;
Ruminiyada o'qish Evropa Ittifoqida (Evropa Ittifoqi), Evropa Iqtisodiy Mintaqasiga (EEA) kiradi. Evropa Ittifoqi va EEA tomonidan akkreditatsiyadan o'tgan universitetlarning barcha diplomlari avtomatik ravishda butun Evropada va undan tashqarida tan olinadi.
Ruminiyada mukammal ta'lim sifati;
Ruminiyadagi Oliy ta'lim va amaliyot bilan birgalikda ta'lim dunyo miqyosidagi obro'ga ega. Ruminiya universitetlari va kollejlari butun dunyodan, ayniqsa rivojlanayotgan mamlakatlardan minglab talabalarni qabul qilmoqda. Bugungi kunda barcha Ruminiya universitetlari butun dunyodagi minglab taniqli universitetlar bilan sherikdirlar. Ruminiya dunyodagi eng nufuzli mutafakkirlarning izidan yurish bilan birga zamonaviy jihozlar va zamonaviy tadqiqot imkoniyatlarini taklif qiluvchi mamlakatlardan biriga aylandi.
Ruminiyada hamyonbop o'qish to'lovlari va yashash xarajatlari;
Ruminiyada ta'lim va yashash xarajati butun Evropa Ittifoqida eng arzonlaridan. Ta'lim sohasi Evropaning raqobatbardoshligi uchun eng muhim ustuvor vazifa bo'lib, mukammal akademik standartlarga qulay o'quv to'lovlari bilan erishiladi. Yashash xarajatlari ham nisbatan arzon davlatlar. To'lovlar miqdori dasturga yoki o'qish muassasasiga bog'liq. To'lovlar o'rtacha yiliga 1.500 € - 6.000 € orasida. Siz bemalol ta'lim narxi 2500€ - 3000€ lik Top univeristetlarini ham topa olasiz. Xususiy oliy o'quv yurtlari va oliy o'quv yurtidan keyingi ta'lim, shuningdek tibbiyot, san'at sohalari biroz yuqoriroq narxlarda.
Ishlash imkoniyatlari va turmush darajasi;
Talaba sifatida ishlash uchun bir qator imkoniyatlar mavjud:o'zingizsa maqul bo'lgan qulay ish joylarini izlashingiz yoki bevosita onlayn tarzda e'lon qilingan bo'sh ish joylariga murojaat qilishingiz mumkin. bu sizning talabalar jadvaliga mos keladigan ish topishingizga yordam berishi mumkin. Talabalar haftasiga qonuniy 20 soat ishlashlari mumkin va o'rtacha soatiga to'lanadigan haq 8-9 EUR tashkil qiladi. Talabalar madaniy tadbirlarga borish, muzeylarga yoki tarixiy diqqatga sazovor joylarga, jamoat transportiga, yotoqxonalarga tashrif buyurish uchun bir qator chegirmalardan foydalanadilar.
Ruminiya universitetlarida ko'p madaniyatli muhit;
Ruminiyada madaniyatli muhitda o'qish ko'p noyob tajriba taqdim etadi. Ruminiyadagi xalqaro talabalar jahon miqyosidagi malakaga ega bo'lishdan tashqari, yangi tillarni o'rganish, kelajakda ish beruvchilar uchun katta ahamiyatga ega va jadal rivojlanayotgan dunyoda muhim afzalliklarga ega bo'lgan xalqaro madaniyatlararo ko'nikmalarni egallash, professional tarmoq yaratish imkoniyatiga ega, sayohat qilish va boshqa mamlakatlarda tajriba o'tkazish yoki tajriba almashish imkoniyatini taqdim etadi. Shuning uchun Ruminiyadagi oliy ta'lim turli madaniyatli xalqaro talabalar tufayli juda tez o'sib boradi.
Sayohat qilish uchun ajoyib maskan;
YUNESKO ning 7 ta jahon merosi ob'ektlari joylashgan Ruminiya ko'p qirrali mamlakat. Transilvaniyaga sayohat qilish va Drakulaning afsonasi tug'ilgan yurtga tashrif buyurish uchun mukammal imkoniyatga egasiz. Qadimgi qal'alar va shaharlar sizni kutmoqda. Siz dengiz sohillarini ham tanlashingiz mumkin, zamonaviy klubli kurortlari, Dunay Deltasi, Karpat tog'lari sayohat uchun ajoyib maskanlardir. Shuningdek, G'arbiy Ruminiya o'zining ko'p madaniyatliligi bilan ajralib turadi va ko'plab musiqiy festivallarga ega (Garana Jazz Festival, Electric Castle, Summer Well, Untold, Plai va boshqalar).
Ruminiyada istiqbolli kelajak sari;
Evropada o'qish butun dunyoda hurmatga sazovor bo'lgan yuqori sifatli ta'lim beradi. O'qish davomida talabalar ushbu sohaga ixtisoslashgan muassasalarda amaliy mashg'ulotlari uchun taqsimlanadi, ular malaka oshiradilar, shuning uchun ta'limni tugatgandan so'ng ular ish bilan ta'minlashning eng yaxshi imkoniyatlariga ega.
Agarda sizda ushbu ajoyib davlatda ta'lim olishga qiziqish uyg'ongan bo'lsa albatta World.uz ga bog'laning va biz bilan kelajagingiz sari birinchi qadamni qo'ying !

Higher education in Romania and its advantages.
While perhaps the most famous thing in Romania is the legend of Dracula, Romania is even more famous. Think of medieval cities, castles, delicious food, forests, majestic mountains, blooming landscapes ... And, of course, quality education! Romania is a great place to study and the degrees on offer are recognized throughout Europe and beyond.
Romania is located at the crossroads of Central, Eastern and Southeastern Europe and borders the Black Sea, Bulgaria, Serbia, Hungary, Ukraine and Moldova. Romania has been a member of the European Union (EU) since 2007 and has a population of over 19 million. About 1.9 million of them live in Bucharest, its capital and largest city. Other major cities are Cluj-Napoca, Timisoara, Iasi, Constanta and Brasov.
There are over a hundred public and private accredited universities in Romania. More than half a million students study in public institutions, three quarters of whom study in undergraduate programs, and about 20 percent in graduate programs. Romania follows the Bologna Scheme, so most of its higher education consists of three parts: first a three-year bachelor's degree, then a two-year master's degree, and then a three-year doctoral degree (PhD). However, some programs take longer, such as in engineering (in four-year programs), or some combine bachelor's and master's degrees into a combined six-year program (such as medicine and architecture).
Now we will get an answer to the question "Why Romania ?" :
Romania is a member of the European Union and the EEA;
Study in Romania is part of the European Union (EU), European Economic Area (EEA). All degrees from universities accredited by the European Union and the EEA are automatically recognized throughout Europe and beyond.
Excellent quality of education in Romania;
Together with higher education and practice in Romania, education has a worldwide reputation. Romanian universities and colleges welcome thousands of students from all over the world, especially from developing countries. Today, all Romanian universities are partners with thousands of renowned universities around the world. Following in the footsteps of the world's most influential thinkers, Romania has become one of the countries offering state-of-the-art equipment and state-of-the-art research facilities.
Affordable tuition fees and living expenses in Romania;
The cost of studying and living in Romania is one of the lowest in the entire European Union. The education sector is a top priority for the competitiveness of Europe, as high academic standards are achieved through affordable tuition fees. The cost of living in the states is also relatively low. The fees vary by program or institution. Payouts average between 1,500 and 6,000 euros per year. You can also easily find the best universities with tuition fees ranging from € 2,500 to € 3,000. Private universities and postgraduate education, as well as medicine and the arts, are slightly more expensive.
Employment opportunities and living standards;
There are several opportunities to work as a student: you can look for a comfortable job that is comfortable for you, or you can apply directly for jobs that are advertised on the Internet. it can help you find a job that fits your student schedule. Students can legally work 20 hours a week and the average hourly rate is 8-9 euros. Students are offered a range of discounts on cultural events, museums or historical sites, public transport, and hostels.
Multicultural Environment in Romanian Universities;
Learning in the cultural environment of Romania offers many unique experiences. In addition to acquiring world-class skills, international students in Romania have the opportunity to learn new languages, acquire international intercultural skills, create professional connections, travel, which is of great importance for future employers and has significant advantages in a rapidly developing world. ... and provides an opportunity to experiment or share experiences in other countries. This is why higher education in Romania is growing very rapidly thanks to international students from different cultures.
Great place to travel;
Romania is a multifaceted country with 7 UNESCO World Heritage Sites. You have a great opportunity to travel to Transylvania and visit the country where the legend of Dracula was born. Ancient castles and cities await you. You can also choose beaches, modern club resorts, Danube Delta, Carpathians - great places to travel. Western Romania is also known for its multiculturalism and has many music festivals (Garana Jazz Festival, Electric Castle, Summer Well, Untold, Plai, etc.).
Towards a promising future in Romania;
Studying in Europe provides an opportunity to receive high-quality education that is respected throughout the world. During their studies, students are assigned to practical training in specialized institutions in the field, they improve their qualifications, therefore, after graduation, they have better job opportunities.
If you are interested in studying in this wonderful country, be sure to contact World.uz and take with us the first step towards your future!