Ruminiyada Oliy Ta'lim va uning afzalliklari.
Ehtimol, Ruminiya haqida eng mashhur narsa Drakula afsonasi bo'lsa-da, Ruminiya bundan ham mashhurroqdir. O'rta asr shaharlari, qasrlar, mazali taomlari, o'rmonlari, ulug'vor tog'lari, gullab-yashnayotgan manzaralari haqida o'ylab ko'ring... Va, albatta, yuqori sifatli ta'lim! Ruminiya ta'lim olish uchun ajoyib joy, taqdim eiladigan diplomlar butun Evropada va undan tashqarida tan olinadi.
Ruminiya Markaziy, Sharqiy va Janubi-Sharqiy Evropaning chorrahasida joylashgan va uning chegaralari Qora dengiz, Bolgariya, Serbiya, Vengriya, Ukraina va Moldova davlatlari bilan chegaradosh. 2007 yildan beri Ruminiya Evropa Ittifoqining (EI) tarkibiga kiradi, bu erda 19 milliondan ortiq kishi yashaydi. Ularning 1,9 millionga yaqini uning poytaxti va eng yirik shahri Buxarestda yashaydi. Boshqa yirik shaharlar - Kluj-Napoka, Timisoara, Yasi, Konstanta va Brasov.
Ruminiyada yuzdan ortiq davlat va xususiy akkreditatsiyadan o'tgan oliy o'quv yurtlari mavjud. Yarim milliondan ortiq talabalar davlat muassasalarida tahsil oladilar, ularning to'rtdan uch qismi bakalavr dasturlarida, 20 foizga yaqini magistr darajasida tahsil olishadi. Ruminiya Boloniya sxemasiga amal qiladi, shuning uchun uning yuqori darajadagi ta'limining ko'p qismi uch qismdan iborat: dastlab uch yillik bakalavr, so'ngra ikki yillik magistrlik darajasi va uch yillik doktorlik darajasi (PhD). Shunga qaramay, ba'zi dasturlar uchun ko'proq vaqt talab etiladi, masalan, muhandislik sohalarida (to'rt yillik dasturlarda) yoki ba'zilari bakalavr va magistr darajalarini birlashtirilgan olti yillik dasturga qo'shadilar (masalan, tibbiyot va arxitektura sohasida).
Endi esa "Nega Ruminiya? " degan savolga javob olamiz :
Ruminiya Evropa Ittifoqi va EEA mamlakatlari a'zosi;
Ruminiyada o'qish Evropa Ittifoqida (Evropa Ittifoqi), Evropa Iqtisodiy Mintaqasiga (EEA) kiradi. Evropa Ittifoqi va EEA tomonidan akkreditatsiyadan o'tgan universitetlarning barcha diplomlari avtomatik ravishda butun Evropada va undan tashqarida tan olinadi.
Ruminiyada mukammal ta'lim sifati;
Ruminiyadagi Oliy ta'lim va amaliyot bilan birgalikda ta'lim dunyo miqyosidagi obro'ga ega. Ruminiya universitetlari va kollejlari butun dunyodan, ayniqsa rivojlanayotgan mamlakatlardan minglab talabalarni qabul qilmoqda. Bugungi kunda barcha Ruminiya universitetlari butun dunyodagi minglab taniqli universitetlar bilan sherikdirlar. Ruminiya dunyodagi eng nufuzli mutafakkirlarning izidan yurish bilan birga zamonaviy jihozlar va zamonaviy tadqiqot imkoniyatlarini taklif qiluvchi mamlakatlardan biriga aylandi.
Ruminiyada hamyonbop o'qish to'lovlari va yashash xarajatlari;
Ruminiyada ta'lim va yashash xarajati butun Evropa Ittifoqida eng arzonlaridan. Ta'lim sohasi Evropaning raqobatbardoshligi uchun eng muhim ustuvor vazifa bo'lib, mukammal akademik standartlarga qulay o'quv to'lovlari bilan erishiladi. Yashash xarajatlari ham nisbatan arzon davlatlar. To'lovlar miqdori dasturga yoki o'qish muassasasiga bog'liq. To'lovlar o'rtacha yiliga 1.500 € - 6.000 € orasida. Siz bemalol ta'lim narxi 2500€ - 3000€ lik Top univeristetlarini ham topa olasiz. Xususiy oliy o'quv yurtlari va oliy o'quv yurtidan keyingi ta'lim, shuningdek tibbiyot, san'at sohalari biroz yuqoriroq narxlarda.
Ishlash imkoniyatlari va turmush darajasi;
Talaba sifatida ishlash uchun bir qator imkoniyatlar mavjud:o'zingizsa maqul bo'lgan qulay ish joylarini izlashingiz yoki bevosita onlayn tarzda e'lon qilingan bo'sh ish joylariga murojaat qilishingiz mumkin. bu sizning talabalar jadvaliga mos keladigan ish topishingizga yordam berishi mumkin. Talabalar haftasiga qonuniy 20 soat ishlashlari mumkin va o'rtacha soatiga to'lanadigan haq 8-9 EUR tashkil qiladi. Talabalar madaniy tadbirlarga borish, muzeylarga yoki tarixiy diqqatga sazovor joylarga, jamoat transportiga, yotoqxonalarga tashrif buyurish uchun bir qator chegirmalardan foydalanadilar.
Ruminiya universitetlarida ko'p madaniyatli muhit;
Ruminiyada madaniyatli muhitda o'qish ko'p noyob tajriba taqdim etadi. Ruminiyadagi xalqaro talabalar jahon miqyosidagi malakaga ega bo'lishdan tashqari, yangi tillarni o'rganish, kelajakda ish beruvchilar uchun katta ahamiyatga ega va jadal rivojlanayotgan dunyoda muhim afzalliklarga ega bo'lgan xalqaro madaniyatlararo ko'nikmalarni egallash, professional tarmoq yaratish imkoniyatiga ega, sayohat qilish va boshqa mamlakatlarda tajriba o'tkazish yoki tajriba almashish imkoniyatini taqdim etadi. Shuning uchun Ruminiyadagi oliy ta'lim turli madaniyatli xalqaro talabalar tufayli juda tez o'sib boradi.
Sayohat qilish uchun ajoyib maskan;
YUNESKO ning 7 ta jahon merosi ob'ektlari joylashgan Ruminiya ko'p qirrali mamlakat. Transilvaniyaga sayohat qilish va Drakulaning afsonasi tug'ilgan yurtga tashrif buyurish uchun mukammal imkoniyatga egasiz. Qadimgi qal'alar va shaharlar sizni kutmoqda. Siz dengiz sohillarini ham tanlashingiz mumkin, zamonaviy klubli kurortlari, Dunay Deltasi, Karpat tog'lari sayohat uchun ajoyib maskanlardir. Shuningdek, G'arbiy Ruminiya o'zining ko'p madaniyatliligi bilan ajralib turadi va ko'plab musiqiy festivallarga ega (Garana Jazz Festival, Electric Castle, Summer Well, Untold, Plai va boshqalar).
Ruminiyada istiqbolli kelajak sari;
Evropada o'qish butun dunyoda hurmatga sazovor bo'lgan yuqori sifatli ta'lim beradi. O'qish davomida talabalar ushbu sohaga ixtisoslashgan muassasalarda amaliy mashg'ulotlari uchun taqsimlanadi, ular malaka oshiradilar, shuning uchun ta'limni tugatgandan so'ng ular ish bilan ta'minlashning eng yaxshi imkoniyatlariga ega.
Agarda sizda ushbu ajoyib davlatda ta'lim olishga qiziqish uyg'ongan bo'lsa albatta World.uz ga bog'laning va biz bilan kelajagingiz sari birinchi qadamni qo'ying !

Высшее образование в Румынии и его преимущества.
Хотя, возможно, самая известная вещь в Румынии - это легенда о Дракуле, Румыния еще более известна. Вспомните средневековые города, замки, вкусную еду, леса, величественные горы, цветущие пейзажи... И, конечно же, качественное образование! Румыния - прекрасное место для учебы, а предлагаемые дипломы признаются во всей Европе и за ее пределами.
Румыния расположена на перекрестке дорог Центральной, Восточной и Юго-Восточной Европы и граничит с Черным морем, Болгарией, Сербией, Венгрией, Украиной и Молдовой. Румыния является членом Европейского союза (ЕС) с 2007 года, и там проживает более 19 миллионов человек. Около 1,9 миллиона из них живут в Бухаресте, его столице и крупнейшем городе. Другие крупные города - Клуж-Напока, Тимишоара, Яссы, Констанца и Брашов.
В Румынии более сотни государственных и частных аккредитованных университетов. Более полумиллиона студентов обучаются в государственных учреждениях, три четверти из которых обучаются по программам бакалавриата, а около 20 процентов - по программам магистратуры. Румыния следует Болонской схеме, поэтому большая часть ее высшего образования состоит из трех частей: сначала трехлетняя степень бакалавра, затем двухлетняя степень магистра, а затем трехлетняя докторская степень (PhD). Однако некоторые программы требуют больше времени, например, в инженерии (в четырехлетних программах), или некоторые объединяют степени бакалавра и магистра в комбинированную шестилетнюю программу (например, медицина и архитектура).
Теперь мы получим ответ на вопрос «Почему именно Румыния?» :
Румыния является членом Европейского Союза и ЕЭЗ;
Учеба в Румынии является частью Европейского Союза (ЕС), Европейской экономической зоны (ЕЭЗ). Все дипломы университетов, аккредитованных Европейским Союзом и ЕЭЗ, автоматически признаются во всей Европе и за ее пределами.
Отличное качество образования в Румынии;
Вместе с высшим образованием и практикой в ​​Румынии образование имеет мировую репутацию. Румынские университеты и колледжи принимают тысячи студентов со всего мира, особенно из развивающихся стран. Сегодня все румынские университеты являются партнерами тысяч известных университетов по всему миру. Следуя по стопам самых влиятельных мыслителей мира, Румыния стала одной из стран, предлагающих современное оборудование и современные возможности для исследований.
Доступное цены на обучение и расходы на проживание в Румынии;
Стоимость обучения и проживания в Румынии - одна из самых низких во всем Европейском Союзе. Сектор образования является главным приоритетом для конкурентоспособности Европы, поскольку высокие академические стандарты достигаются за счет доступной платы за обучение. Стоимость жизни в штатах также относительно невысока. Размер сборов зависит от программы или учебного заведения. Выплаты в среднем составляют от 1500 до 6000 евро в год. Вы также можете легко найти лучшие университеты со стоимостью обучения от 2500 до 3000 евро. Частные университеты и послевузовское образование, а также медицина и искусство стоят немного дороже.
Возможности трудоустройства и уровень жизни;
Есть несколько возможностей работать в качестве студента: вы можете искать удобную работу, которая вам удобна, или подавать заявки непосредственно на вакансии, которые рекламируются в Интернете. это может помочь вам найти работу, соответствующую вашему студенческому расписанию. Студенты могут легально работать 20 часов в неделю, а средняя почасовая ставка составляет 8-9 евро. Студентам предоставляется ряд скидок на посещение культурных мероприятий, посещение музеев или исторических достопримечательностей, общественный транспорт и общежития.
Мультикультурная среда в румынских университетах;
Обучение в культурной среде Румынии предлагает множество уникальных впечатлений. Помимо приобретения навыков мирового уровня, иностранные студенты в Румынии имеют возможность изучать новые языки, приобретать международные межкультурные навыки, создавать профессиональные связи, путешествовать, что имеет большое значение для будущих работодателей и имеет значительные преимущества в быстро развивающемся мире. ..и дает возможность экспериментировать или делиться опытом в других странах. Вот почему высшее образование в Румынии очень быстро растет благодаря иностранным студентам разных культур.
Отличное место для путешествий;
Румыния - многогранная страна с 7 объектами всемирного наследия ЮНЕСКО. У вас есть прекрасная возможность отправиться в Трансильванию и посетить страну, где родилась легенда о Дракуле. Вас ждут древние замки и города. Вы также можете выбрать пляжи, современные клубные курорты, дельту Дуная, Карпаты - отличные места для путешествий. Западная Румыния также известна своим мультикультурализмом и имеет множество музыкальных фестивалей (джазовый фестиваль Garana, Electric Castle, Summer Well, Untold, Plai и т. Д.).
На пути к многообещающему будущему в Румынии;
Обучение в Европе дает возможность получить высококачественное образование, пользующееся уважением во всем мире. Во время учебы студенты распределяются на производственную практику в специализированные учреждения данной области, они повышают свою квалификацию, поэтому после окончания учебы у них появляются лучшие возможности трудоустройства.
Если вам интересно учиться в этой чудесной стране, обязательно свяжитесь с World.uz и сделайте с нами первый шаг навстречу своему будущему!