Chet elda o`qish davrida mezbon oilada turish
Keling, ingliz tilida Host Family deb ataladigan turar joy haqida gapiraylik. Men bir necha bor Kanada va Buyuk Britaniyada mezbon oilalarda yashaganman va shuni ayta olamanki, ko'p narsa sizning kayfiyatingizga bog'liq. Agar talaba ijobiy munosabatda bo'lsa, unda u hamma narsani yaxshi ko'radi, qiziqish bilan har qanday farqlarga qaraydi. Va bilingki, mezbon oila mahalliy tilni o'rganish uchun eng yaxshi imkoniyatdir, chunki siz uning ona tilida gaplashadigan va haqiqiy va to'g'ri nutqni tinglaysiz.
Ko'pgina talabalar klassik oilani - bolalari bor ota-onalarni ko'rishni kutishadi. Ammo bu har doim ham mumkin emas, chunki bolali oilalarda muammolar juda ko'p, shuning uchun ular ko'pincha talabalarni qabul qilmaydi. Siz odatda kattalar bo'lgan bolalari bo'lgan yoshi katta odamlarni yoki yolg’iz ayol / erkakni topishingiz mumkin.
Har doim ham host mother (host father) qabul qiluvchi mamlakatda tug'ilmagan. Masalan, Kanadada men onasi Shotlandiyadan, otasi Afrikadan bo'lgan oilada yashardim, ammo ular Kanadada uzoq vaqt yashaganlar va qizlari Vankuverda tug'ilgan. Angliyada mening barcha mezbon oilalarim tubjoy edi. Shuning uchun, har bir talaba qanday oilaga uchrashishini hech kim bilmaydi.
O'smirlar bunday turar joyni juda yaxshi ko'rishadi, ayniqsa, agar ular bolalari bo'lgan oilani uchratishsa. Axir, siz bolalarning gapini begona narsalarni idrok qilishni o'rganishingiz mumkin, ammo bu boshqacha.
Oilani tanlash masalasiga kelsak, bron qilish paytida so'rovnoma to'ldiriladi va o'quvchilar imtiyozlari yoziladi, shunda maktab o'quvchining talablariga maksimal darajada javob beradigan oilani topadi. To'g'ri, yuqori mavsumda buyurtmalarni ko'pligi sababli buni qilish qiyinroq. Shuning uchun men maktablar 70-80% ga to'lganda til dasturlari bo'yicha kuz va bahor davrlarini ham ko'rib chiqishni tavsiya etaman.
Chet elda o'qish paytida qancha talaba bir oilada yashashi mumkin?
Odatda to'rt kishiga qadar, katta uylarda ko'proq bo'lishi mumkin, ammo bu kamdan kam. Buyuk Britaniyada ko'pincha bir oila bitta yoki ikkita xonani ijaraga oladi va faqat ikkita talabani qabul qiladi. Kanadada talabalar uchun birinchi qavat ajratilgan katta uylar bor, oila a’zlari esa ikkinchi qavatda yashaydi.
Men xuddi shunday oilada yashar edim: birinchi qavatda uchta xona bor edi. Bizda ikkita hammom bor edi, ya'ni faqat bitta xonada o'z hammomi bor edi, qolgan talabalar bu xonani bo'lishishlari kerak edi. Oshxonamiz va televizorimiz bilan o'zimizning yashash xonamiz ham bor edi. Biz bir-birimiz bilan bog'lanishimiz mumkin edi va agar biz oilaga qo'shilishni istasak, ikkinchi qavatga chiqar edik. Ammo biz baribir tengdoshlarimiz bilan aloqani afzal ko'rara edik.
Barcha xonalarda bitta yoki hatto ikkita karavot, shkaf, sto, televizor, oyna, umuman, hayot uchun zarur bo'lgan hamma narsalar mavjud edi. To'shak choyshablari va sochiqlar bilan ta'minlangan. Ba'zi maktablar siz bilan birga sochiq olib kelishni maslahat berishadi. Tozalash qulay bo'lishi uchun xonani toza saqlash kerak.
Ovqat: har doim to'liq idish, shuning uchun bu eng iqtisodiy hayot tarzi. Ammo siz faqat nonushta yoki yarim stolda ovqatlanishingiz mumkin. Iloji bo'lsa, to'liq taxtani olishni maslahat beraman. Chet elda oziq-ovqat juda qimmat, shuning uchun uyda ovqatlanish ancha foydali. Bundan tashqari, bu kechqurun oila bilan bemalol suhbatlashish uchun yaxshi imkoniyatdir.
Tushlikka kelsak, bu maktabda darslar bo'lganingiz uchun, bu qadoqlangan tushlik bo'ladi. Tushlikda siz sendvich, pishloq, qatiq, meva berishingiz mumkin. Agar biror narsa yemasangiz yoki boshqa narsani xohlamasangiz, har doim rozi bo'lishingiz mumkin. Xotinim menga muzlatgichda ko'rgan hamma narsani ma'lum javonlarda olishim mumkinligini aytdi. Nonushta tarkibida don, pishirilgan tuxum, jo'xori uni yoki sendvich bo'lishi mumkin. Bularning barchasi qabul qiluvchi mamlakat va oilaviy odatlarga bog'liq. Ammo talabaning fikri har doim hisobga olinadi. Kechki ovqat uchun har doim issiq bo'ladi, masalan, biftek, panjara qilingan sabzavotlar, makaron, lazanya va boshqalar.
Agar siz vegetarian bo'lsangiz, rezervasyon paytida maktabga shu xaqida yozishingiz kerak. Agar biron bir mahsulotga allergiyangiz bo'lsa, oldindan ogohlantiring. Bizga juda omad kulib boqdi, bizning mezbon oilamiz dam olish kunlari barbekyu pikniklarini uyushtirar edi.
Oilalarda qoidalarga rioya qilish kerak. Masalan, hamma oilalar o'quvchilarga mustaqil ravishda ovqat pishirishga va xonada ovqat saqlashga ruxsat bermaydi. Buni faqat oshxonada qilish mumkin, buning uchun har bir talaba o'z idishi bilan ta'minlanadi.
Besh daqiqagacha kuniga bir yoki ikki marta dush olishingiz mumkin, chunki ularning suvlari qimmat, shuning uchun ular tejashadi. Siz shovqin sababli kech dush qabul qila olmaysiz va uyga kech kelishingiz ham mumkin emas. Agar talaba uyda kechki ovqat qilishni rejalashtirmasa, u oilani oldindan ogohlantirishi kerak (ertalab afzalroq, lekin ovqatdan bir necha soat oldin buni qilish ham mumkin). Yoki kechki ovqatni kechikishi haqida ogohlantirish, shunda ovqat tayyorlanadi va sizning kelishingizdan oldin qoldiriladi.
Agar talaba do'stlarini taklif qilmoqchi bo'lsa, avval u oiladan ruxsat so'rashi kerak. Agar siz uyning rasmini esdalik sovg'asi sifatida suratga olmoqchi bo'lsangiz, ruxsat so'rashingiz kerak. Ammo bu normal holat, menimcha, hamma Internetda o'z uyining rasmlarini suratga olishni istamaydi.
Kir yuvishga kelsak, odatda haftada bir marta, masalan, shanba kuni. Talaba kiyimlarni hostmother ga beradi va u yuvib qaytaradi. Barcha oilalarda Internet, sun'iy yo'ldosh televideniesi mavjud. Bunday holda, oila Internetdan foydalanishning ma'lum bir chegarasini belgilash huquqiga ega. Talaba undan ta'lim maqsadlarida foydalanishi mumkin. Katta hajmdagi videofayllarni yuklab olish yoki Internetda filmlarni tomosha qilish taqiqlanadi.
Chekishga kelsak, bu masalani aniqlab olish kerak. Hamma oilalar chekuvchilarni qabul qilmaydi.
Yetib kelganingizdan so'ng, oila sizni kutib oladi va sizga barcha yurish-turish qoidalarini aytib beradi. Kalit turish muddati davomida beriladi. Barcha oilalar menga maktabga qanday borishni ko'rsatma berishgan. Agar boshqa talabalar bo'lsa, ular doimo yo'lni ko'rsatishadi. Talabalar haqida doimo g'amxo'rlik qilishadi, siz o'zingizni yolg'iz his qilmaysiz.
Kelishga kelsak: oilani kelish vaqti to'g'risida ogohlantirish kerak, shunda ular uyda bo'lishadi va sizni kutib olishadi. Shuni ham ta'kidlaymanki, odatda mezbon oilalar maktabdan 30-40 daqiqada joylashgan, shuning uchun talabalar bunga tayyor bo'lishlari kerak. Ba'zan yo'l bir yarim soat davom etishi mumkin.
Oila har doim o'zgarishi yoki hatto turar joy turini, masalan, yashash joyiga o'zgartirishi mumkin. Albatta, bu eng tezkor jarayon emas va bu yerda bepul mezbon oilalar yoki yashash joylari mavjud bo'lsa, ya'ni issiq mavsumda, yozda bo'lmasa, bu mumkin. Bu aslida juda qisqa hikoya. Ko'p nyuanslari bor.
Agar chet elda o'qish va uyda qolish haqida qo'shimcha savollaringiz bo'lsa, bizning maslahatchilarimiz sizning savollaringizga javob berishdan mamnun. Shuningdek, siz onlayn ariza qoldirishingiz yoki bizning ofisimizga kelishingiz mumkin.

Проживание в принимающей семье во время учебы за рубежом
Расскажем о виде проживания, который на английском называется host family. Я неоднократно жил в принимающих семьях в Канаде и Великобритании и могу сказать, что многое зависит от вашего настроя. Если у студента положительный настрой, то ему все нравится, на любые отличия он смотрит с интересом. И знайте, что host family - это лучшая из всех возможностей обучиться местному языку, ведь вы будете общаться с его носителями и слышать настоящую и правильную речь.
Многие студенты ожидают увидеть классическую семью - родителей с детьми. Но это не всегда возможно, ведь у семей с детьми и так много хлопот, поэтому они не очень часто принимают студентов. Обычно можно встретить пожилых людей, у которых дети уже взрослые, или одинокую женщину/мужчину.
Не всегда hostmother (hostfather) родилась в принимающей стране. Я, например, в Канаде жил в семье, где мама была родом из Шотландии, а папа – из Африки, но жили они в Канаде очень давно, и дочка их родилась в Ванкувере. В Англии все мои принимающие семьи были коренными. Поэтому никто не знает, как будет у каждого отдельного студента.
Такой вариант проживания очень любят подростки, особенно если попадается семья с детьми. Ведь можно учиться воспринимать и детский иностранный, а он отличается.
Что касается подбора семьи, то при бронировании заполняется анкета и прописываются предпочтения студента, чтобы школа нашла семью, максимально удовлетворяющую требованиям учащегося. Правда, в высокий сезон это сделать сложнее из-за большого количества бронирований. Поэтому я рекомендую также рассматривать осенний и весенний периоды для языковых программ, когда школы заполнены на 70-80%.
Сколько студентов может проживать в семье во время учебы за границей?
Обычно до четырех человек, в больших домах может быть и больше, но это редко. В Великобритании очень часто семья сдает одну или две комнаты и принимает только двух студентов. В Канаде есть большие дома, где студентам выделяют весь первый этаж, а сама семья живет на втором.
Я как раз жил в такой семье: на первом этаже было три комнаты (первая и вторая – одноместные, третья – двухместная). У нас было две ванные, то есть только одна комната была со своей ванной, остальные студенты должны были делить это помещение. Также у нас была своя гостиная с кухней и телевизором. Мы могли общаться между собой, а если хотели присоединиться к семье, то поднимались на второй этаж. Но мы все-таки предпочитали общение со своими сверстниками.
Во всех комнатах есть кровать или даже две, шкаф, письменный стол с настольной лампой, телевизор, зеркало, в общем, все необходимое для жизни. Предоставляются постельные принадлежности, полотенца. Некоторые школы рекомендуют полотенца привозить с собой. Комнату нужно содержать в чистоте, чтобы ее было удобно убирать.
Питание: всегда полный пансион, за счет чего это самый экономичный способ проживания. Но можно взять только завтраки или полупансион. Я рекомендую брать полный пансион, если есть такая возможность. За рубежом питание очень дорогое, поэтому намного выгоднее кушать дома. Более того, это хорошая возможность в спокойной обстановке вечером пообщаться с семьей.
Что касается обедов, то это будет пакетированный ланч, так как у вас будут занятия в школе. На ланч вам могут дать сэндвич, сыр, йогурт, фрукты. Если вы что-то не кушаете или предпочитаете что-то другое, всегда можно договориться. Моя хозяйка мне говорила, что я могу брать все, что вижу в холодильнике на определенных полках. На завтрак могут быть хлопья, омлет, овсяная каша или бутерброд. Все зависит от страны пребывания и привычек семьи. Но мнение студента всегда учитывается. На ужин всегда горячее, например, стейк, овощи на гриле, паста, лазанья и прочее.
Если вы вегетарианец, на момент бронирования об этом нужно писать в школу. Если у вас аллергия на какие-либо продукты, обязательно предупреждайте заранее. Нам очень повезло, что наша принимающая семья на выходных организовывала пикники с барбекю.
В семьях обязательно есть правила, которые нужно соблюдать. Например, не все семьи разрешают студентам готовить самостоятельно и хранить еду в своей комнате. Это можно делать только на кухне, для чего каждому студенту предоставляется свой лоток.
Душ принимать можно один или два раза в день до пяти минут, так как вода у них дорогая, поэтому они экономят. Нельзя поздно принимать душ по причине шума, а также поздно приходить домой. Если студент не планирует ужинать дома, он должен предупредить семью заранее (желательно утром, но можно и за пару часов до трапезы). Либо предупредить, что ужинать будет поздно, чтобы еду приготовили и оставили до вашего прихода.
Если студент хочет пригласить друзей, то сначала он должен спросить разрешение у семьи. Если вы хотите пофотографировать дом на память, также нужно спрашивать позволения. Но это нормально, думаю, каждый человек не хотел бы, чтобы фотографии его дома были по всему Интернету.
Что касается стирки, то она, как правило, раз в неделю, например, в субботу. Студент отдает одежду, а уже hostmother ее стирает. Во всех семьях есть интернет, спутниковое телевидение. При этом семья вправе устанавливать определенный лимит на использование интернета. Студент может использовать его в учебных целях. Скачивание объемных видеофайлов или просмотр фильмов онлайн не разрешается.
Что касается курения, то обязательно нужно оговаривать этот вопрос. Не все семьи принимают курящих студентов.
По приезду семья вас встречает и рассказывает все правила поведения. Выдается ключ на время проживания. Мне все семьи давали распечатанные инструкции, как добраться в школу. Если были другие студенты, они всегда показывают дорогу. Об учащихся заботятся все время, ты не чувствуешь себя одиноким.
По поводу приезда: семью нужно предупредить о времени прибытия, чтобы они были дома и встретили вас. Также отмечу, что обычно принимающие семьи располагаются в 30-40 минутах езды от школы, поэтому студенты должны быть готовы к этому. Иногда дорога может занять полтора часа.
Семью всегда можно поменять или даже сменить вид проживания, например, на резиденцию. Конечно, это не самый быстрый процесс, и это возможно в том случае, если есть свободные принимающие семьи или места в резиденции, то есть не в горячий сезон, летом, например. На самом деле это очень краткий рассказ. Нюансов очень много.
Если у вас есть дополнительные вопросы по вопросам учебы за границей и проживания в семье, наши консультанты будут рады ответить на ваши вопросы. Также вы можете оставить онлайн-заявку или же придти в наши офисы.