Kanada o`rta maktablariga kirish jarayoni
O'zbekistonlik ko'plab o’quvchilar chet el maktablariga boradilar. Buning ajablanarli joyi yo'q, chunki farzandingiz chet elda o'qishni qanchalik tez boshlasa, u boshqa ta'lim tizimiga tezroq moslashadi, reytingi baland bo’lgan universitetga kirish imkoniyati shunchalik yuqori bo'ladi, va, agar xohlasangiz, chet elda yashash huquqini qo'lga kiritishingiz mumkin.
Kanada maktabiga qabul qilish tartibi
Keling, Kanada maktabiga qabul qilish tartibi haqida gapiraylik. Ushbu masalaga oldindan, kamida bir yil davomida qatnashish juda muhim, chunki qabul jarayoni juda murakkab va uzoq.
Ta'lim muassasasini tanlash va hujjatlarni tayyorlash
Kanadadagi ta'lim muassasasini tanlash bilan boshlashingiz kerak. Siz buni amalga oshirgandan so'ng, ariza shakllarini to'ldirish vaqti keldi. Buning uchun siz maktabning veb-saytida ro'yxatdan o'tishingiz, o'z qayd yozuvingizni yaratishingiz va anketalarni to'ldirishingiz kerak. Odatda siz talaba, uning qiziqishlari, bola va uning ota-onasi to'g'risidagi shaxsiy ma'lumotlar haqida ma'lumot berishingiz, motivatsion xat yozishingiz kerak.
Arizalarni to'ldirish uchun siz baholar va ularning tarjimalari bilan hisobot kartasini biriktirishingiz kerak. Qabul ko'pincha joriy yil yakuniy natijalari olinmasdan oldin boshlanganligi sababli, oldingi ikki yil va joriy yilning birinchi semestridagi akademik natijalarni taqdim etish kifoya. Agar xalqaro til imtihonlari natijalari bo'lsa, ularga ilova qilinishi kerak.
Arizada qoldirgan o'qituvchilarning aloqalari ularga tavsiyalar uchun so'rov yuboradi. O'qituvchiga talabani tavsiflash uchun javob berish kerak bo'lgan savollar ro'yxati yuboriladi. Maktablarimizda yozilgan xarakteristikalarning standart shakllari mos emas. Barcha anketalar ingliz tilida. Agar o'qituvchi unga ega bo'lmasa, siz rus tiliga tarjima qiladigan vositachilar bilan bog'lanishingiz, so'rovnomani to'ldirishga yordam berishingiz va keyin ingliz tiliga tarjima qilishingiz kerak bo'ladi.
Ro'yxatdan o'tish uchun to'lovlar
Arizani ko'rib chiqish uchun siz qaytarib berilmaydigan ro'yxatga olish badalini to'lashingiz kerak. Kiritish ehtimoli va xavflarni minimallashtirish uchun bir vaqtning o'zida bir nechta maktablarga borish tavsiya etiladi. Shunga ko'ra, keyin bir nechta ro'yxatdan o'tish to'lovlari to'lanishi kerak. Ularsiz hech kim hujjatlarni ko'rib chiqmaydi.
Suhbat
Agar akademik natijalar yozilish shartlariga javob bersa, maktab Skype orqali suhbatni rejalashtiradi. Odatda, suhbat vaqtida qabul komissiyasining vakili talabaning motivlari, uning qiziqishlari, sevimli mashg'ulotlari, oila, ona shahri, adabiy qiziqishlar haqida ma'lumot olishni xohlaydi. Bunday intervyuga yaxshi tayyorgarlik ko'rish tavsiya etiladi.
Test sinovi
Keyin, Kanadadagi ba'zi maktablar matematika, ingliz tili, mantiqiy topshiriqlar bo'yicha savollarni o'z ichiga olgan ichki test topshirishni taklif qilishadi. Ba'zi maktablar ichki test o'rniga SSAT imtihon natijalarini talab qiladi. SSAT testi talabaning og'zaki, matematik qobiliyatini sinovdan o'tkazadi, shuningdek, tushunish, o'qish va insho yozish qobiliyatini aniqlaydi.
Qabul qilishning soddalashtirilgan tartibiga ega maktablar mavjud. Masalan, Braemar kollejida (Toronto) skayp suhbatidan o'tish va oddiy anketani onlayn yoki qo'lda to'ldirish, shuningdek so'nggi 2 yillik o'qish va joriy choraklar uchun vaqt jadvalini yuborish kifoya.
Maktabga kelgach, talabaga ingliz tili va matematikadan test topshiriladi. Sinov natijalariga ko'ra, sizning farzandingiz ma'lum bir guruhga tayinlanadi. Agar u maktabda o'qigan bo'lsa, ular sizga rasmiy ro'yxatdan o'tish xati yuboradilar, to'ldirish va imzolash uchun ro'yxatga olish varaqalari paketini, o'qish uchun to'lov jadvali va turar joy to'g'risidagi ma'lumotni taqdim etadilar. Turar joy to'g'ridan-to'g'ri maktabda, yashash joyida yoki mezbon oilada bo'lishi mumkin.
Agar siz kunduzgi ta'limni tanlagan bo'lsangiz, ota-onalardan biri bilan yashay olasiz. Shundan so'ng, siz o'qish uchun ruxsat talabalik vizasiga murojaat qilishni boshlashingiz mumkin. Vasiylikni olishni unutmang. Ba'zi maktablar ushbu xizmatlarni taqdim etmaydilar. Vasiylik ushbu masala bilan shug'ullanadigan Kanada tashkilotlari orqali rasmiylashtiriladi.
Qanday shakllarni to'ldirishingiz kerak
Keling, to'ldirish kerak bo'lgan ro'yxatdan o'tish shakllarini ko'rib chiqaylik. Odatda bu maktab formasining buyurtmasi, yashash joyida yashashni tashkil qilish uchun so'rovnoma, ota-onadan tibbiy yordam ko'rsatishga ruxsat berish, maktab vakili yoki boshqa shaxs boshqaradigan mashinada haydash.
Tibbiy shaklni to'ldirish masalasi alohida mavjud. Talabaning sog'lig'i to'g'risida xulosa chiqarish uchun terapevtga tashrif buyurish kerak. Ilgari tibbiy shaklni tarjima qilish kerak, chunki bizning shifokorlarimiz faqat rus tilida tuzilgan hujjatga imzo chekishlari mumkin. Shundan so'ng, ushbu hujjat ingliz tiliga tarjima qilinishi va rasmiy tarjimon muhri bilan tasdiqlanishi kerak. Shuningdek, emlash sertifikati bilan ta'minlash juda muhimdir. Barcha zarur emlashlarning mavjudligini tekshirish va ushbu sertifikatni ingliz tiliga tarjima qilish kerak.
Fan tanlash
To'g'ri yo'nalishni tanlash juda muhimdir.
Maktab majburiy va ixtiyoriy fanlar ro'yxatini taqdim etadi. Ular talabaning qaysi sinfga va dasturga kirishiga bog'liq. Bolaning manfaatlariga, uning kelajakdagi rejalariga va o'quv yutuqlariga muvofiq ravishda majburiy va qo'shimcha fanlarni tanlash kerak.
Yoz yaqinlashganda, maktab yozgi ta'til paytida o'qish kerak bo'lgan adabiyotlar ro'yxatini yuboradi. Joriy o'quv yilining yakuniy natijalarini olgandan so'ng, ular ingliz tiliga tarjima qilinishi va maktabga yuborilishi kerak.
Yozgi lagerlar
Ba'zi maktablarda siz o'quv yili boshlanishidan oldin moslashtirish yozgi lagerida qatnashishingiz mumkin. Agar bunday imkoniyat mavjud bo'lsa, maktablar ushbu lagerga oldindan taklif qilinadi. Keyin ariza shakllarini to'ldirishingiz, o'quv va lagerda yashash uchun to'lovlarni to'lashingiz kerak. Shuni esda tutingki, bu holda, talabalar vizasini lagerga borishni hisobga olgan holda olish kerak. Bu shuni anglatadiki, viza uchun arizalar lagerda darslar boshlanishini hisobga olgan holda mashg'ulotlar boshlangan sanani ko'rsatishi kerak.
Maktabga nima olib borish kerak?
Kanadadagi ba'zi maktablarda o'qish uchun o'quvchilarga ma'lum markadagi noutbuk kerak bo'ladi. Uni sotib olish to'g'risida oldindan g'amxo'rlik qilishingiz kerak. Maktab o'z veb-sayti orqali xarid qilishni taklif qilishi mumkin. Sizga o'quv rejasi, semestr va ta'til jadvali, shuningdek o'zingiz bilan olib ketilishi kerak bo'lgan narsalar ro'yxati yuboriladi. Shaxsiy buyumlardan tashqari, odatda siz bilan birga choyshabni ham olib kelishingiz kerak, ammo ularni Kanadada maktab orqali sotib olishingiz mumkin.
Parvoz va transfer
Chiptalarni sotib olganingizdan so'ng, aeroportdan maktabga o'tkazishni tashkil qilish uchun siz muassasaga murojaat qilishingiz kerak. Talabalik vizasi olgach, barcha kerakli hujjatlar imzolanadi va maktabga yuboriladi, siz Kanadaga sayohatga tayyorgarlik ko'rishingiz mumkin.
O'rta maktabga kirish uzoq va murakkab protsedura. Vaqtingizni tejang, bolangizning kelajagiga xavf solmang va chet elda o'qish uchun professional agentliklarga murojaat qiling.
Biz sizning vaqtingiz va asabingizni tejaymiz!
Bizning kompaniyamiz bolangizni Kanadadagi maktabga kirish jarayoni bilan shug'ullanadi. Bizning mutaxassislarimiz chet elda ta'lim sohasida 13 yillik tajribaga ega, biz bilan bog'lanish orqali siz hujjatlarni muntazam tayyorlashdan, byurokratiyadan qochishingiz va asabingizni tejashingiz mumkin. Farzandingizni o'qish uchun ajratishda sizga yordam berishdan xursand bo'lamiz.

Процесс поступления в среднюю школу Канады
Немало школьников из Узбекистана поступает в зарубежные школы. Ничего удивительного, ведь чем раньше ваш ребенок начнет обучение за границей, тем быстрее он адаптируется к другой системе образования, тем выше шансы поступить в рейтинговый вуз, тем быстрее можно получить вид на жительство в чужой стране, если есть такое желание.
Процедура поступления в Канадскую школу
Расскажем о самой процедуре поступления в канадскую школу. Очень важно озаботиться этим вопросом заранее, как минимум за год, так как процесс поступления достаточно сложный и долгий.
Выбор учебного заведения и подготовка документов
Начинать нужно с выбора учебного заведения Канады. Когда вы это сделали, наступает пора заполнить аппликационные формы. Для этого надо зарегистрироваться на сайте школы, создать свой аккаунт и заполнить опросники. Обычно нужно предоставить информацию об ученике, его интересах, анкетные данные ребенка и его родителей, написать мотивационное письмо.
К аппликационным формам нужно прикрепить табеля с оценками и их переводы. Так как зачастую поступление начинается до момента получения финальных результатов за текущий год, то достаточно предоставить академические результаты за предыдущие два года и первый семестр текущего. Если есть результаты международных экзаменов по языку, то их также нужно прикрепить.
По оставленным вами в аппликационной форме контактам учителей им отправляется запрос на представление рекомендаций. Учителям высылают список вопросов, на которые требуется ответить, чтобы охарактеризовать студента. Стандартные формы характеристик, которые пишут у нас в школах, не подходят. Все опросники на английском языке. Если учитель не владеет им, то придется обращаться к посредникам, которые сделают перевод на русский язык, помогут заполнить анкету, после чего переведут на английский.
Регистрационные сборы
Для того чтобы заявку рассмотрели, нужно оплатить невозвратный регистрационный сбор. Для большей вероятности поступления и минимизации рисков рекомендуется поступать сразу в несколько школ. Соответственно, тогда нужно заплатить и несколько регистрационных сборов. Без них никто документы рассматривать не будет.
Собеседование
Если академические результаты удовлетворяют условиям зачисления, школа назначает собеседование по скайпу. Обычно в процессе собеседования представитель приемной комиссии хочет узнать о мотивах поступления студента, его интересах, увлечениях, семье, родном городе, литературных интересах. К подобному интервью желательно хорошо подготовиться.
Тестирование
Затем некоторые школы Канады предлагают пройти внутренний тест, который содержит вопросы по математике, английскому языку, логические задачи. Часть школ требует вместо внутреннего теста обязательное предоставление результатов экзаменов SSAT. Тест SSAT проверяет вербальные, математические способности студента, а также определяет способность понимания, прочитанного и умение писать сочинение.
Есть школы с упрощенной процедурой поступления. Например, в Braemar College (Торонто) достаточно пройти skype-интервью и заполнить несложную аппликационную форму онлайн или от руки, а также отправить табеля за последние 2 года обучения и за текущие четверти.
По приезду в школу студенту будет предложен тест по английскому и математике. По результатам теста вашего ребенка распределят в определенную группу. Если он поступил в школу, вам пришлют официальное письмо о зачислении, представят пакет регистрационных форм для заполнения и подписания, график оплаты обучения, а также информацию о проживании. Проживание может быть непосредственно в школе, в резиденции или в принимающей семье.
Если вы выбрали дневную форму обучения, то можно жить вместе с одним из родителей. После этого можно начать оформлять студенческую визу Study Permit. Не забудьте оформить опекунство. Некоторые школы не предоставляют эти услуги. Опекунство оформляется через канадские организации, которые занимаются этим вопросом.
Какие формы нужно заполнять
Пройдемся по регистрационным формам, которые нужно заполнять. Обычно это заказ школьной формы, опросник для организации проживания в резиденции, всевозможные разрешения от родителей на оказание медицинской помощи, езды в автомобиле, который ведет представитель школы или другое лицо.
Отдельно стоит вопрос о заполнении медицинской формы. Нужно обязательно посетить терапевта, чтобы он сделал заключение о состоянии здоровья студента. Предварительно медицинскую форму нужно перевести, так как наши врачи могут подписать только документ, составленный на русском. После этого данный документ нужно будет перевести на английский и заверить печатью официального переводчика. Также очень важно представить справку об иммунизации. Нужно обязательно проверить наличие всех необходимых прививок и перевести эту справку на английский.
Выбор предметов обучения
Очень важно правильно выбрать учебный курс.
Школа предоставляет список обязательных предметов и предметов на выбор. Они зависят от того, в какой класс и на какую программу поступает учащийся. В соответствии с интересами ребенка, его дальнейшими планами и академическими достижениями нужно выбрать обязательные и дополнительные предметы.
Ближе к лету школа присылает список литературы, который необходимо прочесть на летних каникулах. После получения финальных результатов текущего года обучения их надо перевести на английский и отправить в школу.
Летние лагеря
В некоторых школах можно принять участие в адаптационном летнем лагере до начала учебного года. Если такая возможность есть, школы заранее приглашают в этот лагерь. Тогда нужно заполнить аппликационные формы, оплатить обучение и проживание в лагере. Обращаем ваше внимание, что в таком случае учебную визу нужно получать с учетом поездки в лагерь. Это означает, что в визовых анкетах нужно указывать дату начала обучения с учетом начала занятий в лагере.
Что нужно привозить собой на учебу?
Для обучения в некоторых школах Канады учащемуся потребуется наличие ноутбука определенной марки. О его покупке нужно позаботиться заранее. Школа может предложить покупку через свой сайт. Вам пришлют график учебного плана, расписание семестров и каникул, а также список необходимых вещей, которые нужно с собой взять. Помимо личных вещей, обычно с собой нужно привезти также постельные принадлежности, но можно купить их и в Канаде через школу.
Перелет и трансфер
После покупки авиабилетов необходимо связаться с учебным заведением для организации трансфера в школу из аэропорта. Когда студенческая виза получена, все необходимые документы подписаны и отправлены в школу, можно готовиться к поездке в Канаду.
Поступление в среднюю школу – длительная и сложная, можно сказать, запутанная процедура. Берегите свое время, не рискуйте будущим своего ребенка и обращайтесь к профессиональным агентствам по учебе за рубежом.
Мы сохраним ваше время и нервы!
Наша компания возьмет на себя весь процесс оформления вашего ребенка на учебу в школе в Канаде. Наши специалисты имеют 13 летний опыт в сфере образования за рубежом, обратившись к нам вы избежите рутинной подготовки документов, бюрократии и сохраните свои нервы. Мы будем рады помочь вам устроить вашего ребенка на учебу.