Kanadada top 5 ta Universitetlar:
Kanadada bir vaqtning o’zida o’qib ishlash mumkin, bu yo’l bilan olingan pul talabaning kundalik harajatlari ovqatlanishi, tolovlari uchun katta yordamdir. U yerda katta aholi to’lliq ish tartibida ishlamaydi talabalar ham haftasiga 20 – soat ishlashi mumkin ta’til vaqtlari hamda yaroqli viza olgacha yil davomida ko’mpusda yoki boshqa ko’mpusda 40 - soat  ishlashlari mumkin. Oxirgi 2022 – yil hisobiga 1 yilda talabaning maoshi 50 320$ yiliga  4200$ oyiga 970$ haftasiga 25$ soatiga  tashkil etadi. Talaba uchun ishlar til bilish va bilim darajaga qarab belgilanadi asosan hizmat ko’rsatish servislari, restarant, kafe, yetkazib berish hizmatlarida ishlash mumkin. O’rtacha maosh yiliga 42 550$ yuqori maosh 58 200$ ni tashkil etadi.
1) Toronto Universiteti
Toronto universiteti Kanadada joylashgan, 1872 –yilda tashkil qilingan qadimiy universitet. 10 % talabalar chet ellik. 50  mingdan ziyod talabalar ta’lim oladi. Universitetda ilmiy qiziqishlar yuqori o’rinda turadi jumladan tibbiyot, biokimyo, genetika, muhandislik, medidsina, biznes, savdo, moliya, chet tillari, tarix, madaniyat, umumiy fanlar, dinshunoslik, elektronika kabi bir qator fanlar. Ushbu universitetda xalqaro talabalar uchun grant dasturlari bor, buning uchun talaba yetakchi yaxshi baholarga o’qigan qolaversa Kanada fuqarosi bo’lmasligi kerak, va universitet talabani qabul qilgan bo’lishi kerak. Universitetda kontraktsiz o’qib favqulodda vaziyatlarda pul mablag’i olishi hamda bepul turar joy bilan ham ta’minlanadi.
2) McGill Universiteti
McGill bu universitet dunyodagi eng nufuzli oliygohlardan biridir. (QS reytingi bo’yicha) dunyoda 31 o’rinni egallaydi, bu 2021 – yilgi ma’lumotga ko’ra. Kanadaning Monreal shahrida joylashgan McGill universiteti bakalavrda o’qimoqchi bo’lgan talabalar uchun Entrance Bursary Program moliyaviy yordam (Need-based aid) dasturini taqdim etadi. Ushbu moliyaviy yordam bakalavrdagi barcha yo’nalishlar uchun.
3) Britaniya Kolumbiya universiteti
1908-yilda tashkil etilgan Vankuver va Kelowna shahlarida kompuslari joylashgan davlat tadqiqot universitetidir. Britaniya Kolumbiyasidagi eng qadimgi universitet. Universitetning 1-yillik tadqiqiot byudjeti 760 million dollar, va UBC yiliga 8000 dan ortiq loyihalarni moliyalashtiradi. Talabalarning 20% foizi 149 davlatdan kelgan xalqaro talabalar.
4) Alberta universiteti
Alberta universiteti Kanadaning eng yaxshi 3 ta universiteti ro’yxati hamda dunyoning eng yaxshi 100 universiteti ro’yxatida turadi. Ushbu universitet ham moliyaviy yordamni xalqaro talabalar uchun ajratgan faqat asosiy qismi magistratura va doktorlik dasturlari talabalari uchun, aviachiptadan boshqa barcha harajatni qoplashi mumkin. Universitetda 200 dan ko’p aspirant va 300 ga yaqin bakalavr dasturlarini taklif etadi. Universitetdan moliyaviy yordam so’ragan har bir talaba tadqiqot ishlariga vaqt ajratishga tayyor bo’lishi kerak.

Топ-5 университетов Канады:
В Канаде можно одновременно учиться и работать, полученные таким образом деньги — отличная помощь для повседневных расходов студента, питания и оплаты труда. Большая часть населения там не работает полный рабочий день, студенты также могут работать 20 часов в неделю, во время каникул и при наличии действующей визы они могут работать 40 часов в кампусе или в другом кампусе в течение года. По состоянию на 2022 год зарплата студента за 1 год составляет $50 320 в год, $4 200 в месяц, $970 в неделю, $25 в час. Работа для студентов определяется в зависимости от владения языком и уровня образования, в основном можно работать в сфере обслуживания, ресторанах, кафе, службах доставки. Средняя зарплата составляет 42 550 долларов в год, а самая высокая зарплата — 58 200 долларов.
1) Университет Торонто
Университет Торонто – старинный университет в Канаде, основанный в 1872 году. 10% студентов - иностранцы. Обучение получают более 50 000 студентов. Научные интересы в университете высоки, включая медицину, биохимию, генетику, инженерию, медицину, бизнес, торговлю, финансы, иностранные языки, историю, культуру, общие науки, религиоведение, а также ряд предметов, таких как электроника. В этом университете есть грантовые программы для иностранных студентов, для участия в которых студент должен иметь хорошую репутацию и не быть гражданином Канады, и университет должен принять студента. Обучение в университете без контракта также обеспечивается аварийными средствами и бесплатным проживанием.
2) Университет Макгилла
Университет Макгилла — один из самых престижных университетов мира. (по рейтингу QS) занимает 31 место в мире по данным на 2021 год. Университет Макгилла, расположенный в Монреале, Канада, предлагает программу вступительных стипендий (помощь по мере необходимости) для студентов бакалавриата. Эта финансовая помощь предназначена для всех специальностей бакалавриата.
3) Университет Британской Колумбии
Основанный в 1908 году, это государственный исследовательский университет с кампусами в Ванкувере и Келоуне. Старейший университет Британской Колумбии. Годовой исследовательский бюджет университета составляет 760 миллионов долларов, и UBC ежегодно финансирует более 8000 проектов. 20% студентов — иностранные студенты из 149 стран.
4) Университет Альберты
Университет Альберты входит в тройку лучших университетов Канады и в число 100 лучших университетов мира. Этот университет также выделяет финансовую помощь иностранным студентам, но только большая ее часть предназначена для магистрантов и докторантов, которые могут покрыть все расходы, кроме авиабилетов. Университет предлагает более 200 программ магистратуры и около 300 программ бакалавриата. Каждый студент, претендующий на финансовую помощь университета, должен быть готов посвятить время исследованиям.
5) Монреальский университет
Качество образования в канадском университете соответствует мировым стандартам. Грантовые программы для иностранных студентов. Стипендии присуждаются в зависимости от региона и уровня образования студентов.