Bir talabaning Koreyada Seulda o'qish va yashash haqida hikoya
Mana mening ham galim keldi! Sizlarga qanday qilib Koreyaga ko’chganligim haqida gapirib bermoqchiman.
Men Jahon Tillari universitetiga koreys tili kafedrasiga kirganman va ikkinchi kursdan so'ng Seulga oylik stajirovkaga bordim. Bakalavr dasturini tugatgach, darhol Seul davlat universitetining magistraturasiga hujjat topshirdi. Bu to'rt yil oldin edi. Hozir Seulda yashab, dissertatsiya yozmoqdaman va xususiy rus tili akademiyasida dars beraman.
Viza
Koreyada magistraturada o'qish paytida men D-2 o'qish vizasiga murojaat qildim, u menga kuniga bir necha soat ishlashga imkon beradi. Buning uchun sizga pasport, ariza, ikkita fotosurat, bankdan ko'chirma, universitetdan taklifnoma va universitetdan viza olish uchun ariza berish kerak - bu ish o'quv jarayoniga xalaqit bermasligini aytadi. Viza narxi 60 dollarni tashkil etadi. Ta'lim vizasi uzaytirilishi mumkin, buning uchun siz mamlakatdan chiqib ketishingiz shart emas.
Bir yil oldin men E-2 vizasiga almashtirdim. Ushbu viza xususiy til akademiyalarida o’qituvchi sifatida ishlashga imkon beradi. Bu vizaga O’zbekiston universitetini bitirib, bakalavr darajasini olganlar murojaat qila oladilar. Vizani almashtirish uchun men immigratsion markaziga ish beruvchimning shartnomasini, litsenziyasini, apostil bilan birga bakalavr diplomimni, tibbiy ko'rik guvohnoma, sudlanmaganligim to'g'risidagi guvohnomani olib bordim . Viza narxi 60 dollarni tashkil etadi.
Vizani menga bir yilga berishdi – bu mening mehnat shartnomamning davomiyligi. Agar ish beruvchi men bilan shartnomani uzaytirsa, men vizani muddatini ham uzaytiraman.
To'liq ishlash uchun yashash uchun ruxsatnoma F-2 vizasini olishingiz kerak. U 3 yil muddatga beriladi, shundan so'ng uni uzaytirish mumkin. Viza olish uchun har bir murojaatchi ballar tizimiga qarab baholanadi: 120dan kamida 80 ball olish kerak. Shuningdek, odatda Koreyadagi integratsiya dasturini qabul qilish talab qilinadi - chet elliklar uchun mamlakatdagi hayot haqidagi maxsus kurs.
Yaqinda men koreys tilini bilish darajasini aniqlovchi imtihondan o'tdim - men oltinchi, maksimal darajani oldim. 50 soatlik integratsiya dasturini tinglash qoladi - va hujjatlarni topshirishim ham mumkin.
Koreys tilini yaxshi bilmaganlar uchun yashash huquqini olish qiyin.
Davlat xizmatlari
Koreyada 90 kundan ko'proq yashashni rejalashtirgan har bir chet el fuqarosi ro'yxatdan o'tish kartasi yoki chet ellik kartasi uchun murojaat qilishi kerak. Rezident bo'lmagan shaxs uchun bu asosiy hujjat.
Ro'yxatdan o'tish kartasini olish uchun siz immigratsiya markaziga kelib, hujjatlarni topshirishingiz kerak: men universitetdan taklifnoma, universitetga kirish uchun buyurtma, to'ldirilgan ariza shakli va fotosuratni olib keldim. Uch hafta o'tgach, men tayyor kartani oldim.
Kartada uy manzili keltirilgan - agar u o'zgaradigan bo'lsa, bu haqda ikki hafta ichida immigratsion markazga xabar berishingiz kerak. Bir marta bu qoidani unutganim uchun, menga 70 dollar jarima solindi.
Seulda immigratsiya markazlarining ikkita yirik ofisi mavjud. Men faqat muloyim va do'stona mutaxassislarni uchratdim, ular hech qachon qo'pol bo'lmagan. Inspektorlar ingliz tilini juda ko'p bilishmaydi, shuning uchun koreys tilini bilmasdan turib qiyin bo'ladi. Immigratsiya markazida siz ko'ngilli tarjimonlarni topishingiz mumkin - ular yordam berishi mumkin, ammo bu tez bo'lmaydi.
Hujjatlar bu yerda faqat oldindan elektron pochta orqali qabul qilinadi. Bu har doim ham qulay emas: eng yuqori oylarda qabul qilish juda qiyin. Oxirgi marta men o'z navbatimni bir oy kutdim, chunki yangi o'quv semestri boshlandi va talabalar oqimi bo'ldi. Favqulodda savollar bilan navbatdan tashqari qabul qilish kerak: masalan, vizani tugatsam, o'sha kuni uzaytiraman. Amalda qanday ishlashini tekshirib ko’rmadim.
Ish haqi va ish
Koreya valyutasi "won"deb ataladi. 1000 ₩ - bu taxminan 8220 o'zbek so'midir.
Koreyada eng kam ish haqi soatiga 7530 ₩, oyiga 1 573 770 ₩. Miqdori har yili mehnat vazirligi tomonidan belgilanadi. Xizmat ko'rsatish sohasida ishlaydigan odamlar juda ko'p. Do'stim mobil aloqa bo'limida ishlagan va 2 yildan so'ng oyiga 1 700 000 ₩ olgan.
Yosh o'qimishli koreyslar yirik milliy korporatsiyalarda ishlashga intilishadi.
Bunday kompaniyada yosh mutaxassisning maoshi oyiga 2 500 000 ₩ dan boshlanadi.
Talabalar 4-kursda ish qidirishni boshlaydilar. Yarim yillikning boshida Koreya korporatsiyalari bo'sh ish o'rinlari nashr etadi, talabalar o'zlari yoqtirganlarini tanlaydilar va portfolio yuborishadi. Keyinchalik, murojaat etuvchilar psixologik va aql darajasini aniqlovchi test o'tkazishga taklif etiladi. O'tgan kishilar uchta intervyuga chaqiriladi. Men ham bularning barchasini bajarishim kerak: magistraturani tugatganimda, to'liq kun uchun ish qidiraman.
Yaxshi ma'lumot olgan yosh koreyslar ularga ish topish qiyinligini aytib, tizimdan g'azablanishadi. Ular teng darajada yaxshi ma'lumotga ega, mahalliy va xorijiy kompaniyalarda malaka oshirish tajribasiga ega, ammo bozorda juda ko'p maosh oladigan ish o'rinlari unchalik ko'p emas. Kamroq obro'li ish ko’p. Janubiy Koreyada rasmiy ishsizlik darajasi 3,3% ni tashkil qiladi.
Koreyslar juda ko'p ishlaydilar. Vakansiyada ish kuni 9:00 dan 18:00 gacha deb yoziladi. Aslida, hamma ishda ushkanib qoladi, xodim bevosita rahbaridan oldin chiqib keta olmaydi. Oddiy vaziyat shundan iboratki, yangi ishchi ertalab soat ikkigacha ishlab, ertalab soat 9.00 ga yetib kelib va keyin dam olish kunida ishlashi – bu oddiy hol.
Janubiy Koreyada ierarxik tizim: agar sizni yoshingiz katta, yoki mansabingiz baland bo'lsa, kichkinalarni boshqarishingiz mumkin. Bu, ayniqsa, barcha xodimlar koreyslar bo'lgan mahalliy kompaniyalarda seziladi. Odatda, rahbarlar, eski maktab odamlari bo’lib, yoshlarga qattiq turadilar: agar biror narsa yoqmasa, ular baqiradilar yoki hatto yuziga urishadilar.
Ishdan keyin erkaklar hamkasblari bilan ichish odat tusiga kiradi. Hafta oxiri arafasida bunday kompaniyalar tun bo'yi dam olishadi: bir kafeda ovqatlanadilar, boshqasida ichishadi, keyin karaokega borishadi, keyin qahva ichishadi. Erkaklar juda ko'p ichishadi, kundalik hayotda ichish odatiy hisoblanadi. Koreyslar Rossiyani ko'proq ichish millatiga aylantirgani ajablanarli emas. Koreys aroqi soju deb ataladi, uning kuchi 20%.
O'sish kompaniyada qancha yil ishlayotganingizga bog'liq. Ishga qabul qilish vaqtida ariza beruvchiga uni qachon ko'tarish mumkinligi va buning uchun nima qilish kerakligi aytiladi: masalan, ba'zi malakaviy imtihondan o'tish. Odatda 3-4 yil davomida ishlaydi.
Koreyada dam olish vaqtijuda kichik: maksimal 10 kun, shuning uchun har bir kishi milliy bayramlarda dam olishga harakat qilmoqda. Koreys yangi yilida, fevral oyida, 4-5 kun dam oling. Oktyabr-noyabr oylari oxirida ular bir vaqtning o'zida uchta sanani nishonlaydilar: shukrona kuni, koreys yozma kuni va Koreya davlatining ta'sis etilgan kuni. O'tgan yili bu uch bayram yaqin edi va butun mamlakat 11 kun qoldi.
Soliqlar
Soliqni ish beruvchi hisoblab chiqadi va ish haqidan chiqaradi. Koreya kompaniyalarida ishlaydigan xodimlar uchun soliq stavkasi 8 dan 35% gacha — daromad miqdoriga qarab o'zgaradi.
Bizning akademiyamiz chet elliklar uchun 3,3% ni tashkil qiladi. Ammo yillik ish haqi yiliga 24 milliondan kam bo'lsa, siz soliq imtiyozini berishingiz mumkin.
Qo'shilgan qiymat solig'i-10%. U bevosita chekda ko'rsatiladi.
Banklar
Seulda 10 yirik banklari mavjud, ularning ofislari har qanday metro stantsiyasi yaqinida joylashgan. Hali ham mahalliy banklar mavjud, masalan, Busan banki, ammo Seulda ular ayniqsa ko'rinmaydi.
Hisob ochish oson. Men bankni maxsus tanlamadim - universitetimdagi kampusda joylashgan birinchi bo'limga bordim. So'rovnomani to'ldirdim, keyin kartani chiqardim. Kartaning dizayni bank saytida oldindan tanlanishi mumkin.
Men "tekshirish kartasi" deb nomlangan kartani ishlataman-bu rivojlangan debet karta. Oddiy koreys debetidan farqli o'laroq, u faqat bank soatlarida emas, balki istalgan vaqtda ishlatilishi mumkin. Tekshirish kartasi barcha do'konlarda qabul qilinadi va to'lovni amalga oshirishda parolni kiritishingiz shart emas. Xizmat bepul.
Siz mobil ilovadan foydalanib xarajatlarni nazorat qilishingiz mumkin. Koreyada banklar xavfsizlikka tahdid solmoqda: onlayn xarid qilish uchun to'lovni amalga oshirish uchun sizning shaxsingizni to'rt marta tasdiqlashingiz kerak.
Bu yerda men bir doira uchun to'lash qanday ekan. Men ilovani ochaman, hisobga kirish-barmoq izi bilan. Men hisob raqamini va summasini kiritaman, yana barmoq izi bilan tasdiqlayman. Keyin maxsus kartadan PIN-karta va parolni kiritaman. Bankda debet karta bilan birga beriladi, bu Janubiy Koreyaning barcha banklari uchun majburiy talab hisoblanadi.
Janubiy Koreyada Internetdan biror narsa sotib olish juda noqulay, ammo siz firibgarlardan qo'rqishingiz mumkin emas. Kimdir kartadan pul o'g'irlaganini hech eshitmaganman.
Do'konda karta bilan to'lovni amalga oshirish juda oson: yirik shaharlarda hamma joyda naqd pulsiz to'lovlar mavjud. Agar sotuvchi koreys buvisi bo'lsa, bozorda ular kartani qabul qilmasliklari mumkin. Ba'zida sotuvchilar naqd pul bilan to'lashni so'rashadi, ammo rad etishingiz ham mumkin.
Uy-joy
Seulda chet ellik uchun kvartirani ijaraga olish juda oson, ammo munosib uy-joy arzon emas. Odatda, kvartiralar ko'chmas mulk agentliklari orqali ijaraga beriladi - metro ularning ofislari bilan to'lgan. Agentlik o'z xizmatlari uchun komissiya oladi.
Ijara narxi omonat hajmiga bog'liq: qancha ko'p bo'lsa, oyiga shuncha kam to'laysiz. Shu sababli, Koreyada uyni ijaraga olishning ikki yo'li mavjud: “Volse”, kichik omonati va doimiy oylik to'lovlari bilan va “Chonse”, ulkan depozit bilan, uy-joy narxining qariyb 90%, lekin oylik ijara to'lovisiz. Bunday holda siz faqat kommunal xizmatlar uchun haq to'laysiz. Xonadon egalari uchun bu foydalidir, chunki ular juda katta miqdordagi garovni muomalaga kiritadilar.
Men universitetimning yotoqxonasida bir yarim yil yashadim, dush va hojatxona bo'lgan ikki kishilik xonam bor edi. Oylik ijara narxi 216,000 ₩. Alohida to'lov amalga oshirildi - oylik ijara miqdori. U men yotoqxonadan chiqqanimda qaytarib berildi, yo'qolgan kalitlar uchun ozgina miqdor ushlab qolindi.
Talabalar yotoqxonasida yetarli joy bo'lmagan talabalar "koshivon" yoki "hasukchib" ni ijaraga olishadi. Koshivon - bu ko'p qavatli uyning yotoqxonasi asosida tashkil etilgan xona. Xasukchib - xususiy uydagi xona, u yerda uy bekasi ovqat tayyorlaydi.
Hozir universitet yaqinidagi studiya kvartirasini ijaraga olaman. Koreyada bunday uy-joy xonalar deb ataladi. Bir nechta turlar mavjud: "vanrum" (bir xonali), "turum" (ikki xonali) va "ofistel" - studiya xonalari, ularni ofis sifatida ham ishlatish mumkin.
Men vanrumda turaman. Bunday xonalarda yolg'iz odamlar bor, masalan, Seulga ishlash uchun kelgan kishi yoki norezident talaba.
Narxlar mintaqaga qarab farq qiladi. Mening mintaqamda, Seul universiteti va davlat xizmatchilari uchun akademiyalar yonida ijaraga turar joy takliflari ko'p, shuning uchun narxlar pastroq. Men onerom uchun oyiga 400,000 pay to'layman. Men gaz uchun alohida to'layman - 20 000 000 va elektr uchun - 15 000 000. Men suv va Internet uchun pul to'lamayman. Koreyada markaziy isitish yo'q, xonadonlar ichki qavat yoki konditsioner bilan isitiladi.
3 yil oldin bitta xonali studiyamni ijaraga olish 1 600 000 ₩ edi. Men 1 000 000 ₩ depozit qo'ydim, birinchi oyda - 400 000 ₩ to’ladim va agentlikka 200 000 ₩ berdim.
To'liq kvartirani ijaraga olish ancha qimmatga tushadi. Masalan, 23 m² bo'lgan ofis kvartirasi oyiga 700,000 ₩, boshqa 70,000 ₩ kommunal xizmatlar uchun to'lashlari kerak. Muammo juda katta garov - 1000000 ₩.
Ushbu kvartiralarda allaqachon ish topib olgan, ammo o'z oilasi hali bo’lmagan odamlar bor.
Ilovalar orqali kvartirani izlash qulay, eng mashhurlari iPhone uchun Zigbang va android uchun Da Bang. U erda siz takliflarni metrodan masofa, ijara hajmi, depozit va boshqalarga qarab filtrlashingiz mumkin.
Universitet
Koreyada oliy ta'lim pullik. Seul milliy universitetining eng arzon fakultetlari liberal san'at, huquq va menejment fakultetlari. Yillik mashg'ulot narxi 2 611 000 ₩. Eng qimmat fakultetlar - veterinariya va farmatsevtika, yiliga 4 650 000 ₩. Shuni yodda tutingki, bu davlat universiteti, shuning uchun bu yerda o'qish narxi boshqa universitetlarga qaraganda bir necha baravar past.
Uyali aloqa va Internet
Koreyada aloqa xizmatlari qimmat. Oyiga 2 Gb Internet, 100 ta SMS va 200 daqiqa qo'ng'iroqlar uchun men 43,000 ₩ to'layman.
SIM-kartani sotib olish - Seuldagi hayotim davomida qilgan eng qiyin ishim. Siz shunchaki uyali ofisga kelib, shartnoma tuzishingiz kerak.
Qiyinchilik shundaki, sizdan chet ellik kartani so'rashadi va uni ro'yxatdan o'tkazish vaqt talab etadi. Men sim kartani borganimdan atigi 3 hafta keyin sotib olishga muvaffaq bo'ldim - shu vaqt ichida men bepul WiFi qidirish bilan ovora bo’lar edim.
Chet elliklar oldindan to'langan sim-kartalardan foydalanishlari mumkin - ularni sotib olish oson, ammo ular juda qimmat. Masalan, 5 kunlik sim-kartaning narxi 28 dollarni tashkil etadi - bu raqamga mahalliy raqamlarga va cheksiz Internetga 100 daqiqa qo'ng'iroqlar kiradi.
Koreyada aloqa sifati yaxshi. Barcha operatorlarda mobil ilovalar mavjud, ularda siz hisobingizni nazorat qilishingiz, qolgan daqiqalarni tomosha qilishingiz, xizmatlarni ulashingiz va o'chirishingiz mumkin.
Uyda Internet bilan bog'liq hech qanday muammo bo'lmaydi: qoida tariqasida, u allaqachon ijaraga olingan kvartirada saqlanadi va ijara narxiga kiradi.
Katta shaharlarda Wi-Fi-ga ulanish juda oson, barcha jamoat joylarida, hatto kasalxonalarda ham ochiq tarmoqlar mavjud. Metroda har bir aloqa operatori o'z Wi-Fi-ga ega - unga faqat abonentlar ulanishlari mumkin.
Oziq-ovqat
Koreyada ovqatlanish kulti bor. Ovqatni o'tkazib yubora olmaysiz, siz nonushta, tushlik va kechki ovqatni, eng yaxshisi bir vaqtning o'zida ovqatlanishingiz kerak. Ishda, hatto eng band ishchilar ham tushlik qilishadi. Kafelarda yoki hamkasblar bilan birga ovqatlanish odatiy holdir.
Koreys taomlarining asosini guruch va kimchi, achchiq tuzlangan karam tashkil etadi. Barcha ovqatlar achchiq. Koreyslar ikkita asosiy ziravorga ega - qalampirlik kukun va qalampirlik pasta va, ular hamma joyda qo'shiladi. Ko'chib o'tishda menga ayniqsa baharatlı ovqatga moslashish juda qiyin edi.
Koreyaning an'anaviy restoranlarida bepul yeguliklar - kimchi, soya unib chiqqan novdalar, tuzlangan turp, issiq oden - baliq yog'idan tayyorlangan yapon taomlari buyurtma qilinadi. Ular Koreyada Rossiyada mashhur bo'lgan koreys sabzi haqida eshitmaganlar, ular faqat rus yoki o'zbek restoranlarida berishadi.
Til va aloqa
Koreys tili alifboga asoslangan - atigi 44 ta harf, juda kam ishlatiladigan xitoycha belgilar. Asosiy qiyinchilik rus tilida bo'lmagan tovushlarning ko'pligi bilan bog'liq. Koreys alifbosida ham "o", "e" va "n" harflarini ajratib ko'rsatish qiyin.
Katta shaharlarda siz Koreyaning bepul kurslarini topishingiz mumkin. U yerda ko'ngillilar ishlaydi, shuning uchun bu tilni yaxshi o'rganishingizga amin emasman. Bundan tashqari, Seulda immigratsion moslashuv dasturlari va ko'p madaniyatli oilalarni qo'llab-quvvatlash markazi mavjud. Xususan, chet elliklarga koreys tili o'rgatiladi, ularga urf-odatlar haqida ma'lumot beriladi, do'konlarda, banklarda o'zini tutish va boshqa maishiy masalalarni hal qilish tushuntiriladi.
Agar siz ingliz tilini bilsangiz, Janubiy Koreyadagi sayyohlik joylarida hech qanday muammo bo'lmaydi. Aeroportda barcha belgilar ingliz tilida ham ko’rsatilgan, metro stantsiyalarida to'rt tilda e'lon qilinadi. Ammo ingliz tili kundalik muammolarni hal qilishda yordam bermaydi: umuman olganda, koreyslar bu tilni yaxshi bilishmaydi, chunki ular birinchi navbatda grammatika va yozishni o'rganadilar.
Natijada
Men Seulda to'rt yildan beri yashayapman va shu yerda qolishni rejalashtirmoqdaman. Seulda qulay transport, rivojlangan xizmatlar siz yaxshi ma'lumot olishingiz va munosib ish topishingiz mumkin.
Agar siz Janubiy Koreyada o'qishni yoki bu yerda yashashni rejalashtirmoqchi bo'lsangiz, birinchi navbatda tilni o'rganishingizni maslahat beraman. Nol daraja bilan bormaslik yaxshiroq, chunki moslashish juda qiyin bo'ladi.
Yaxshilab o’ylab ko’ring, o'z farzandlaringizni cheksiz kurashda (avval bolalar bog'chasiga berishda, keyin esa ofisda joy ajratishda) tarbiyalashni istaysizmi?
Agar bularning barchasi sizni qo'rqitmasa, siz koreys va ingliz tilini yaxshi bilasangiz, tinimsiz ishlashga va yangi madaniyatga osongina moslashishga tayyor bo’lsangiz, bemalol Koreyaga kelishingiz mumkin.

Рассказ студента о учебе и жизни в Корее в Сеуле
Я поступила в Университет Иностранных Языков на кафедру корейского языка и после второго курса отправилась в Сеул на месячную стажировку. Когда окончила бакалавриат, сразу же подала документы в магистратуру Сеульского Государственного Университета. Это было четыре года назад. Сейчас я живу в Сеуле, пишу диссертацию и преподаю в частной академии русского языка.
Визы.
На время учебы в магистратуре в Корее я оформила учебную визу D- 2, которая позволяет подрабатывать несколько часов в день. Для этого понадобился паспорт, заявление, две фотографии, выписка с банковского счета, приглашение из университета и разрешение от вуза на оформление визы — в нем сказано, что работа не помешает учебному процессу. Пошлина за оформление визы — 60 $. Учебную визу можно продлевать, выезжать из страны не нужно.
Год назад я поменяла визу на E- 2: она позволяет работать преподавателем в частных языковых академиях. Ее могут оформить те, кто окончил университет в Узбекистане и получил диплом бакалавра. Чтобы поменять визу, я принесла в иммиграционный центр договор с работодателем, лицензию работодателя, диплом «ИнЯза» с апостилем, справку о медицинском обследовании, справку об отсутствии судимости. Пошлина за оформление визы — 60 $.
Визу выдали на один год — это срок действия моего рабочего контракта. Если работодатель продлит со мной договор, я продлю и визу.
Чтобы работать полный рабочий день, нужно получить вид на жительство — визу F- 2. Ее дают на 3 года, после этого можно продлить. Каждого претендента на визу оценивают по балльной системе: необходимо набрать минимум 80 из 120. Оценивается возраст, образование, знание корейского языка, доход, опыт волонтерской работы. Также обычно требуется пройти корейскую интеграционную программу — специальный курс для иностранцев о жизни в стране.
Сейчас я как раз сдала экзамен на определение уровня корейского языка — у меня шестой, максимальный. Остается прослушать 50 часов интеграционной программы — и можно подавать документы.
Тем, кто плохо знает корейский язык, сложно получить вид на жительство.
Госуслуги
Каждый иностранец, который планирует находиться в Корее дольше 90 дней, должен оформить регистрационную карточку или карточку иностранца. Для нерезидента это главный документ.
Чтобы получить регистрационную карточку, нужно прийти в иммиграционный центр и сдать документы: я приносила приглашение от университета, приказ о зачислении в университет, заполненную анкету и фотографию. Через три недели забрала готовую карточку.
На карточке указан домашний адрес — если он поменяется, в течение двух недель нужно сообщить об этом в иммиграционный центр. Однажды я забыла об этом правиле и меня оштрафовали на 70 $.
В Сеуле два больших офиса иммиграционных центров. Мне попадались только вежливые и дружелюбные специалисты, никогда не грубили. Инспекторы плохо знают английский, поэтому без знания корейского языка будет сложно. В иммиграционном центре можно найти волонтеров-переводчиков — возможно, они смогут помочь, но это будет не быстро.
Документы здесь принимают только по предварительной электронной записи. Это не всегда удобно: в пиковые месяцы на прием не попасть. В прошлый раз я ждала своей очереди месяц, потому что начался новый учебный семестр и был наплыв студентов. Со срочными вопросами должны принимать вне очереди: например, если у меня будет заканчиваться виза, мне продлят ее в этот же день. Как это работает на практике, я не проверяла.
Зарплаты и работа.
Корейская валюта называется «вона». 1000 ₩ — это примерно 8220 узбекских сум.
Минимальная зарплата в Корее — 7530 ₩ в час, 1 573 770 ₩ в месяц. Сумму каждый год устанавливает Министерство труда. Примерно столько получают люди, работающие в сфере обслуживания. Мой друг работал в отделении мобильной связи и после 2 лет работы получал 1 700 000 ₩ в месяц.
Молодые образованные корейцы стремятся работать в крупных национальных корпорациях.
Зарплата молодого специалиста в такой компании начинается от 2 500 000 ₩ в месяц.
Студенты начинают искать работу на четвертом курсе. В начале полугодия корейские корпорации публикуют вакансии, студенты выбирают понравившиеся и отправляют портфолио. Дальше соискателей пригласят пройти тесты — психологический и на уровень интеллекта. Тех, кто прошел, позовут на серию собеседований, обычно их три. Мне тоже предстоит все это пройти: когда я окончу магистратуру, буду искать работу на полный день.
Молодые корейцы, которые получили хорошее образование, жалуются, что им сложно найти работу, и злятся на систему. У них одинаково хорошее образование, опыт стажировки в местных и иностранных компаниях, но столько высокооплачиваемых рабочих мест на рынке нет. Менее престижной работы полно. Официальный уровень безработицы в Южной Корее — 3,3%.
В Южной Корее иерархическая система: если ты старше по возрасту или должности, можешь распоряжаться младшими. Это особенно заметно в локальных компаниях, где все сотрудники — корейцы. Обычно руководители, люди старой закалки, гоняют молодых: если что-то не понравится — наорут или даже дадут пощечину.
После работы у мужчин принято выпивать с коллегами. Накануне выходного дня такие компании будут развлекаться всю ночь: в одном кафе они поедят, в другом выпьют, потом сходят в караоке, потом пойдут пить кофе. Мужчины много пьют, выпивать в будни считается нормальным. Даже удивительно, что корейцы считают русских более пьющей нацией. Корейская водка называется соджу, ее крепкость — 20%.
Повышение зависит от того, сколько лет работаешь в компании. При приеме на работу претенденту говорят, когда его могут повысить и что для этого нужно сделать: например, сдать какой-нибудь квалификационный экзамен. Обычно повышают через 3—4 года работы.
Отпуск в Корее небольшой: максимум 10 дней, поэтому все стараются отдыхать в национальные праздники. На корейский Новый год, в феврале, отдыхают 4—5 дней. В конце октября — ноябре отмечают сразу три даты: День благодарения, день корейской письменности и день основания корейского государства. В прошлом году эти три праздника стояли рядом и вся страна отдыхала 11 дней.
Налоги.
Налог рассчитывает и вычитает из зарплаты работодатель. Для сотрудников, работающих в корейских компаниях, ставка налога варьируется от 8 до 35% — в зависимости от суммы дохода.
Наша академия удерживает у иностранцев 3,3%. Но если годовая зарплата меньше 24 миллионов вон в год, можно оформить налоговый вычет.
Налог на добавленную стоимость — 10%. Он указывается прямо на чеке.
Банки.
В Сеуле действует около 10 крупных банков, их офисы можно найти около любой станции метро. Есть еще локальные банки, например Пусанский банк, но в Сеуле их особо не видно.
Открыть счет легко. Я не выбирала банк специально — зашла в первое попавшееся отделение, расположенное в кампусе моего университета. Заполнила анкету, после этого мне оформили карту. Дизайн карты можно заранее выбрать на сайте банка.
Я пользуюсь так называемой чек-кард — это усовершенствованная дебетовая карта. В отличие от обычной корейской дебетовки ее можно использовать в любое время, а не только в часы работы банка. Чек-кард принимают во всех магазинах, а при оплате не нужно вводить пароль. Обслуживание бесплатно.
Контролировать свои траты можно с помощью мобильного приложения. В Корее банки помешаны на безопасности: чтобы оплатить покупку в интернете, нужно четыре раза подтвердить свою личность.
Вот как я плачу за квартиру. Открываю приложение, доступ к счету — по отпечатку пальца. Ввожу номер счета и сумму, снова подтверждаю ее отпечатком пальца. Затем ввожу пин карты и пароль со специальной карточки. Ее выдают в банке вместе с дебетовой картой, это обязательное требование для всех банков Южной Кореи.
Покупать что-то в интернете в Южной Корее ужасно неудобно, зато можно не бояться мошенников. Я ни разу не слышала, чтобы у кого-то украли деньги с карты.
Расплачиваться картой в магазине легко: в крупных городах везде есть безналичный расчет. Разве что на рынке могут не принять карту, если продавец — корейская бабушка. Иногда продавцы просят расплатиться наличными, но им можно отказать.
Жилье.
Иностранцу легко снять квартиру в Сеуле, но приличное жилье стоит недешево. Как правило, квартиры арендуют через агентства недвижимости — у метро полно их офисов. За свои услуги агентство возьмет комиссию.
Цена аренды зависит от размера залога: чем он больше, тем меньше платите в месяц. Поэтому в Корее есть два способа аренды жилья: «вольсе», с небольшим залогом и регулярными месячными платежами, и «чонсе», с огромным залогом, порядка 90% стоимости жилья, зато без месячных арендных платежей. В этом случае вы платите только за ЖКХ. Для владельцев квартир это выгодно, потому что огромную сумму залога они пустят в оборот.
Я жила в общежитии моего университета полтора года, у меня была двухместная комната с душевой и туалетом. Ежемесячная аренда стоила 216 000 ₩. Отдельно внесла депозит — сумму месячной аренды. Его вернули, когда я выезжала из общежития, только вычли небольшую сумму за потерянные ключи.
Студенты, которым не хватило места в общежитии, снимают «кошивон» или «хасукчиб». Кошивон — комната в многоквартирном здании, устроенном по принципу общежития. Хасукчиб — комната в частном доме, где хозяйка еще и готовит еду.
Сейчас я снимаю квартиру-студию рядом с университетом. В Корее такое жилье называют комнатами. Их бывает несколько видов: «уанрум» (одна комната), «турум» (две комнаты) и «офистэль» — квартиры-студии, которые также могут использоваться в качестве офисов.
У меня «уанрум». В таких комнатах живут одиночки, например мужчина, который приехал в Сеул на заработки, или иногородний студент.
Цены зависят от района. В моем районе, рядом с Сеульским университетом и академиями для госслужащих, много предложений съемного жилья, поэтому цены ниже. В месяц я плачу за «уанрум» 400 000 ₩. Отдельно оплачиваю газ — 20 000 ₩ и электричество — 15 000 ₩. За воду и интернет я не плачу. Центрального отопления в Корее нет, квартиры отапливают теплым полом или кондиционером.
Аренда моей однокомнатной студии 3 года назад обошлась в 1 600 000 ₩. Я внесла депозит — 1 000 000 ₩, оплатила первый месяц — 400 000 ₩ и отдала 200 000 ₩ комиссии агентству.
Аренда полноценной квартиры стоит гораздо дороже. Например, квартира-офистэль площадью 23 м² будет стоить 700 000 ₩ в месяц, еще 70 000 ₩ придется платить за коммунальные услуги. Проблема в огромном залоге — 10 000 000 ₩.
В таких квартирах живут люди, которые уже устроились на работу, но пока не завели свою семью.
Квартиру удобно искать через приложения, самые популярные — «Зигбанг» — для айфонов и «Да-банг» — для андроид. Там можно фильтровать предложения по удаленности от метро, размеру аренды, депозита и так далее.
Университет.
Высшее образование в Корее платное. В Сеульском национальном университете самые дешевые факультеты — это гуманитарный, юридический и факультет управления. Стоимость годового обучения — 2 611 000 ₩. Самые дорогие факультеты — ветеринарный и фармацевтический, 4 650 000 ₩ в год. Учитывайте, что это государственный вуз, поэтому стоимость обучения здесь в разы ниже других вузов.
Большинство университетов в Южной Корее — частные. Чтобы учиться полностью бесплатно, нужно получить стипендию от фонда или корпорации. Необходимо пройти серию тестов и серьезных собеседований, немногим удается попасть в число счастливчиков.
Сотовая связь и интернет.
Услуги связи в Корее дорогие. За 2 Гб интернета, 100 сообщений и 200 минут звонков в месяц я плачу 43 000 ₩.
Покупка симкарты — самое сложное, что мне приходилось делать за время жизни в Сеуле. Хотя нужно всего лишь прийти в офис сотовой связи и заключить договор.
Сложность в том, что у вас попросят карточку иностранца, а ее оформление требует времени. Я смогла купить симкарту только спустя 3 недели после приезда — все это время я охотилась за бесплатным вайфаем.
Иностранцы могут пользоваться предоплаченными симкартами — их легко купить, но они очень дорогие. Например, симкарта на 5 дней стоит 28 $ — в эту сумму включено 100 минут звонков на локальные номера и безлимитный интернет.
Качество связи в Корее хорошее. У всех операторов есть мобильные приложения, где можно контролировать баланс, смотреть остаток минут, подключать и отключать услуги.
С домашним интернетом проблем нет: как правило, он уже проведен в съемную квартиру и входит в стоимость аренды.
В крупных городах легко подключиться к вайфаю, открытые сети есть во всех публичных местах, даже в больницах. В метро у каждого оператора связи есть свой вайфай — к нему могут подключиться только абоненты.
Продукты и еда.
В Корее культ еды. Пропускать приемы пищи нельзя, нужно обязательно завтракать, обедать и ужинать, желательно в одно и то же время. На работе даже самые загруженные сотрудники делают перерыв на обед. Обедать принято с коллегами, в столовых или кафе.
Основа корейских блюд — рис и кимчи, острая маринованная капуста. Все блюда острые. У корейцев две главных приправы — перец в порошке и перец в пасте, их добавляют везде. При переезде мне было сложнее всего адаптироваться именно к острой еде.
В традиционном корейском ресторане к заказу принесут бесплатные закуски — кимчи, пророщенные ростки сои, маринованную редьку, острый одэн — японскую закуску из рыбной муки. Про популярную в России морковь по-корейски в Корее не слышали, ее подают только в русских или узбекских ресторанах.
Язык и общение.
В основе корейского языка лежит азбука — всего 44 буквы, очень редко используются китайские иероглифы. Основная сложность заключается в изобилии звуков, которых нет в русском языке. Еще в корейском алфавите по две буквы «о», «э» и «н» — их сложно различать.
В крупных городах можно найти бесплатные курсы корейского языка. Там работают волонтеры, поэтому я не уверена, что таким образом можно хорошо выучить язык. Кроме того, в Сеуле есть программы адаптации иммигрантов, работает центр поддержки мультикультурных семей. В частности, иностранцев учат корейскому языку, рассказывают им про традиции, объясняют, как вести себя в магазинах, банках и решать другие бытовые вопросы.
Если вы знаете английский, в туристических местах Южной Кореи проблем у вас не будет. В аэропорту все таблички и указатели продублированы на английском, в метро станции объявляют на четырех языках. Но в решении бытовых вопросов английский не поможет: в целом корейцы плохо говорят на этом языке, потому что учатся, прежде всего, грамматике и письму.
Что в итоге.
В Сеуле я живу уже четвертый год, планирую и дальше здесь оставаться. В Сеуле удобный транспорт, развитая сфера услуг, можно получить хорошее образование и найти приличную работу.
Если вы планируете учиться в Южной Корее или переехать сюда жить, то прежде всего я советую выучить язык. С нулевым уровнем лучше не ехать: будет слишком трудно адаптироваться.
Сто раз подумайте, хотите ли вы воспитывать своих детей в стрессе от бесконечной борьбы — сначала за место в детском саду, а затем и за место в офисе.
Если вас все это не пугает, вы прилично знаете корейский, а в идеале еще и английский, готовы много работать и легко адаптируетесь к новой культуре, то добро пожаловать.