Chet elda o'qish uchun beshta sabab
Boshqa davlatga o'qishga borish eng oson qaror emas va ushbu maqolada biz sizni chet elda o'qishning afzalliklari bilan tanishtirmoqchimiz.
1. Ichki o'sishga intiling
Chet elda o'qish davomida talaba muhim etuklik ko'nikmalariga ega bo'ladi. Boshqa davlatda, hammadan uzoqda bo'lgan talaba o'ziga qiyinchilik tug'diradi, chunki boshqa shaharda navigatsiya qilish, uning jadvaliga g'amxo'rlik qilish va o'z-o'zidan g'amxo'rlik qilish sayohatingiz boshida eng oson ish emas. O'qish davomida dunyoqarashingiz kengayadi, vataningizga qaytganingizdan so'ng o'zingizdan minnatdor bo'lasiz.
2. Mehnat bozorida talabga ega bo'lish
Ko'proq ish beruvchilar xalqaro tajriba va bilimga ega ishchilarni qidirmoqda. Ish beruvchilar o'zlarining komfort  zonasidan chiqib ketishga jur'at etadigan xodimlarni qidirmoqdalar. Zero, xorijda anchadan beri bo‘lganingiz ham qiyinchiliklardan qo‘rqmasligingiz va ularni yengib o‘tishga tayyor ekanligingizni ko‘rsatib turibdi. Shuningdek, xorijda ishlab, turli xalqaro bo‘lim va kompaniyalarda amaliyot o‘tagan talabalarga talab katta.
3.Ko'proq sayohat qilish imkoniyatlari
Chet elda o'qish sayohat qilish uchun ko'proq imkoniyatlar yaratishi hech kimga sir emas. Evropada o'qish paytida siz ta'til yoki dam olish kunlarida 20 dan ortiq mamlakatlarga tashrif buyurish imkoniyatiga ega bo'lasiz. Chet elda o'qish sizga dunyoning istalgan nuqtasida foydalanishingiz mumkin bo'lgan qimmatli sayohat ko'nikmalarini beradi. Siz aeroportlarda navigatsiya qila olasiz, begona shaharda adashib qolmaysiz va shaharning eng yaxshi joylarini aniqlay olasiz.
4. Chet tilini chuqur o'rganish imkoniyati
Chet elda o'qish paytida siz ko'p vaqtingizni chet tilida gapirishga sarflaysiz. Universitetda o'qish, uy vazifalari va do'stlaringiz bilan muloqot faqat chet tilida bo'ladi. Bunday sharoitda siz chet tilini o'rgana olmaydigan foizi juda kichik. Ko'pincha, boshqa davlatga kelganida, talabalar boshida til to'sig'ini engish oson bo'lmaydi. Ammo, shundan keyin ular tezda unga moslashadi va ularning tilni bilish darajasi avvalgidan ancha yuqori bo'ladi.
5. Sifatli ta'lim va diplomning yuqori maqomi
Hech kimga sir emaski, aksariyat xorijiy ta’lim muassasalari dunyoning eng yaxshi 1000 ta universitetlari qatoridan joy olgan bo‘lib, ular o‘z diplomlarini butun dunyoda tan oladi va ishga kirishda ko‘proq imtiyozlar beradi. Evropa va Amerikadagi universitetlar juda yaxshi poydevor yaratadi, bu esa sizga dunyoning istalgan davlatida ishlash imkonini beradi, shuning uchun ushbu o'quv yurtlarining bitiruvchilari ish bilan ta'minlanadi.
Chet elda o'qishda eng muhimi shundaki, talaba odatdagi yashash joyidan tashqarida hayot qanchalik qiziqarli va rang-barang bo'lishi mumkinligini ko'radi. Umid qilamizki, maqola siz uchun qiziqarli va foydali bo'ldi.

Пять причин для поступления на учебу за границу
Уехать учиться в другую страну не самое легкое решение и в этой статье хотим ознакомить вас с выгодными сторонами обучения за рубежом.
1. Толчок к внутреннему росту
Во время обучения за границей студент приобретает важные навыки взросления. Будучи в другом государстве вдалеке от всех студент делает вызов самому себе, потому что ориентироваться в другом городе, заботиться о своем расписании и о себе самом не самая легкая задача вначале вашего пути. Во время обучения вы расширите свое мировоззрение, после возвращения на свою родину, вы будете благодарны самому себе.
2. Быть востребованным на рынке труда
Все больше и больше работодателей нуждаются в работниках с международным опытом работы и знаний.  Работодатели ищут сотрудников, осмелившихся выйти из зоны комфорта. Ведь тот факт, что вы были долгое время за рубежом уже показывает, что вы не боитесь трудностей и готовы их преодолеть. Также, большим спросом пользуются студенты, работавшие за границей, проходившие стажировки в разных международных отделах и компаниях
3. Больше возможностей для путешествий
Это давно не секрет, что обучение за рубежом дает больше возможностей для путешествий. Во время обучения в Европе у вас будет возможность посетить более 20+ стран во время каникул или выходных. Учеба за рубежом дает ценные навыки путешествий, которые вы будете способны использовать в любой точке мира. Сможете ориентироваться в аэропортах, не растеряетесь в чужом городе и сможете определить лучшие места в городе.
4. Возможность глубоко изучить иностранный язык
Во время обучения за рубежом большую часть своего времени вы будете проводить разговаривая на чужом языке. Ваша учеба в университете, домашнее задания и общение с вашими знакомыми будет проходить только на иностранном языке. В таких условиях 0процент того, что вы не сможете изучить иностранный язык очень мал. Чаще всего студентам по приезду в другую страну в начале бывает не так легко справится с языковым барьером. Но, после они быстро адаптируются к нему и уровень владения их языком становится гораздо выше чем был.
5. Качество образование и высокий статус диплома
Не для кого не секрет, что большинство зарубежных учебных заведений входят в топ 1000 лучших университетов мира, что признает их диплом по всему миру и дает больше привилегий при устройстве на работу. Университеты Европы и Америки дают очень хороший фундамент, который далее позволяет работать в любой стране мира, по этой причине выпускников этих учебных заведений с большой охотой берут на работу.
Самое главное в обучении за рубежом, это то что студент увидит, как интересна и разнообразна может быть жизнь за пределами его привычного места проживания. Надеемся, что статья была вам интересна и полезна.