Flex dasturi yoki qanday almashinuv dasturi bo'yicha Amerika maktabida bir yil o’qib kelsa bo’ladi.
FLEX dasturi koʻplab mamlakatlardagi talabalarga Amerikaga bir yil davomida oʻqish uchun katta imkoniyatlar yaratadi. Ushbu maqolada siz ushbu dastur haqida ko'proq ma'lumotga ega bo'lasiz, ya'ni paydo bo'lish usuli, xususiyatlari, shuningdek, ishtirok etish talablari haqida. Umid qilamizki, maqola siz uchun foydali bo'ladi.
Dastur yaralishi
Kelajakdagi yetakchilar almashinuv dasturi (FLEX) 1992 yilda senator Bill Bredli va kongressmen Jim Lich tomonidan yaratilgan. Dasturning maqsadi Amerika Qo'shma Shtatlari va boshqa mamlakatlar yoshlari o'rtasida madaniy tushunishni oshirish edi. Bundan tashqari, AQSH va sobiq Ittifoq mamlakatlari oʻrtasidagi munosabatlarning yaxshilanishi va rivojlanishi, AQSh va Yevropa va Yevroosiyo mamlakatlari oʻrtasida uzoq muddatli tinchlik va oʻzaro tushunishni taʼminlash katta qoʻshimcha boʻldi. Dastur xorijiy mamlakatlar yoshlariga Amerika madaniyati haqida ko'proq ma'lumot olish imkonini beradi.
Dastur haqida
FLEX maktab o‘quvchilari uchun eng nufuzli almashinuv dasturlaridan biridir. Bu O‘zbekiston va boshqa mamlakatlar talabalariga AQShga sayohat qilish va bir o‘quv yilini Amerika maktabida o‘tkazish imkoniyatini beradi. FLEX dasturi xalqlar oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlash va ishtirokchilarda yetakchilik koʻnikmalarini rivojlantirish maqsadida yaratilgan. Dastur AQSh Davlat departamenti tomonidan homiylik qilinadi va 23 dan ortiq mamlakatlarda amalga oshirilmoqda. Dasturda ishtirok etayotgan talabalar mahalliy madaniyat va yashash tarziga sho‘ng‘ib, amerikalik oila bilan birga yashab, o‘qishadi. Ular, shuningdek, turli fanlarni o'rganishlari va turli xil sinfdan tashqari tadbirlarda ishtirok etishlari mumkin bo'lgan Amerika maktabiga boradilar.
FLEX dasturi ishtirokchilarga madaniy toʻsiqlarni yengib oʻtish, dunyoqarashini kengaytirish va oʻz jamoalarida yetakchi boʻlish imkoniyatini beradi. Bu xalqaro jamiyatda faol ishtirok etish va o‘z mamlakatlarida yetakchi sifatida o‘zini rivojlantirishga intilayotgan yoshlar uchun unutilmas tajriba.
Talablar va hujjat topshirish bosqichlari
Dasturda ishtirok etish uchun belgilangan joyga kelish shart emas, siz ushbu dasturda onlayn tarzda, Internetga ulangan istalgan joydan qatnashishingiz mumkin. Talaba yosh toifasiga mos bo'lishi kerak (9, 10 va 11-sinf o'quvchilari yoki kollej talabalari), maktabda yaxshi baholarga ega bo'lishi, ingliz tilini bilishi kerak. Tanlov sentyabr oyidan boshlanadi va oktyabr oyining o'rtalariga qadar davom etadi, tanlov rejasi uch bosqichni o'z ichiga oladi.
Birinchi bosqich:
Dasturda ishtirok etish uchun ariza berish. Ariza topshirish jarayonida o'n kun ichida 3 ta insho ham topshirilishi kerak.
Ikkinchi bosqich:
Talabalar ingliz tilidan testdan o'tadilar.
Uchinchi bosqich:
Yarim final bosqichi suhbat, uchta insho uchun savol, to'liq ariza va ingliz tilini bilish testini o'z ichiga oladi.
Dastur talabalarning qolish, ovqatlanish, turar joy va boshqa shunga o'xshash barcha xarajatlarini qoplaydi.
Umuman olganda, Future Leaders Exchange (FLEX) dasturi talabalar uchun dunyoqarashini kengaytirish, til ko‘nikmalarini oshirish, yangi do‘stlar bilan tanishish va yetakchilik qobiliyatlarini rivojlantirish uchun ajoyib imkoniyatdir. Dasturda ishtirok etish xalqaro tajriba orttirish hamda jamiyatingiz va mamlakatingiz rivojiga hissa qo‘shish uchun noyob imkoniyat yaratadi.
Talablar va topshirish sanalari haqida batafsil maʼlumotni Toshkent shahrida joylashgan AQSh elchixonasining rasmiy veb-saytidan olishingiz mumkin.

Программа Flex или как по программе обмена отучиться год в Американской школе
Программа FLEX дает большие возможности учащимся из многих стран полететь на учебу в Америку длительностью в год. В этой статье вы узнаете об этой программе намного больше, а именно о способе возникновения, особенностях, а также о требованиях для участия. Надеемся статья будет полезна для вас.
Создание программы
Программа Future Leaders Exchange Program (FLEX) была создана в 1992 году, основателями этой программы являются сенатор Билл Брэдли и конгрессмен Джим Лич. Целью программы являлось, повышение культурного понимания между молодежью США и других стран. Кроме этого, большим дополнением служило улучшение и развитие отношений между США со странами бывшего Советского Союза, обеспечение долгосрочного мира и взаимопонимание между США и странами Европы и Евразии. Программа позволяет молодежи зарубежных стран узнать больше о культуре Америки.
О программе
FLEX
- является одной из самых престижных программ обмена для школьников. Она предоставляет возможность учащимся из Узбекистана и других стран ехать в Соединенные Штаты и провести один учебный год в американской школе. Программа FLEX была создана с целью укрепления дружбы между народами и развития лидерских навыков у участников. Программа спонсируется со стороны Государственного департамента США, этот проект осуществляется более чем в 23 странах. Студенты, участвующие в программе, живут и учатся в американской семье, погружаясь в местную культуру и образ жизни. Они также посещают американскую школу, где могут изучать различные предметы и принимать участие в разнообразных внеклассных мероприятиях.
Программа FLEX предоставляет участникам возможность преодолеть культурные барьеры, расширить свои горизонты и стать лидерами в своих общинах. Она является незабываемым опытом для молодых людей, которые стремятся к активному участию в международном обществе и развитию себя как лидеров в своих странах.
Требования и этапы подачи
Для участия в программе не обязательно куда-либо приходить, принять участие в этой программе можно онлайн, из любого места с доступом в интернет. Студент должен подходить по возрастной категории (учащиеся 9,10 и 11 классов или учащиеся колледжа), иметь хорошие оценки в школе, знать английский язык. Отбор начинается с сентября месяца и продолжается до середины октября, план отбора включает в себя три этапа.
Первый этап:
Подача заявки на участие в программе. Во время подачи заявки в течении десяти дней нужно также отправить 3 сочинения.
Второй этап:
У учащихся будет тестирование по английскому языку.
Третий этап:
Раунд полуфиналистов включает в себя собеседование, три вопроса для сочинения, полную заявку, а также тест на знание английского языка.
Программа покрывает все расходы студентов, связанные с пребывание, питанием, проживанием и других похожих расходов.
В целом, программа Future Leaders Exchange (FLEX) является прекрасной возможностью для школьников расширить свои горизонты, улучшить языковые навыки, встретить новых друзей и развить свои лидерские навыки. Участие в программе дает уникальную возможность получить международный опыт и внести вклад в развитие своей общины и страны.
Более подробную информацию о требованиях и датах подачи вы можете получить на официальном сайте посольства США находящегося в городе Ташкент.