Germaniyada ta`lim olish: kirish va afzalliklari
Bitiruvdan bir necha yil oldin, ota-onalar va maktab o'quvchisi oldida o'qish uchun qaerga borish kerakligi haqida savol tug'iladi. Ba'zilar hali ham kichik yoshdagi orzulari bor va ular uchun yaxshiroq bo'lishini bilishadi. Lekin bitiruvchilarning katta qismi faqat ular uchun to'g'ri bo'ladi, nima, hech yo'q ekan. Va bu mutaxassislik haqida emas, balki umuman, bu universitet joylashgan universitet va davlat haqida. Chet elda oliy o'quv yurtlarini tanlashda biz kelajak taqdiri, martaba qurish imkoniyati haqida o'ylaymiz va bu qiyin tanlovda sog'inishni xohlamaymiz.
Bugun biz bitiruvchilari orasida uchinchi eng mashhur mamlakat – Germaniya – haqida suhbatlashamiz. Birinchi va ikkinchi o'rinlarni Amerika va Angliya egallaydi.
Ma'lumki, nemis universitetlarining bitiruvchilari barcha sohalarda va butun dunyoda talabga ega. U yerda talabalar, aksariyat o'zbek universitetlarida bo'lgani kabi, nafaqat koridorlar bo'ylab yurishadi, kasblarni chuqur va vijdonan o'rgatishadi.
Germaniyada ta'lim har doim xorijiy davlatlar orasida mashhur va jozibador edi. Ushbu mamlakatda talabalar orasida taxminan 12 foiz xorijiy talabalar hisoblanadi. Bu butun dunyoda do'stlar orttirish, turli madaniyatlar, an'analar haqida juda ko'p qiziqarli narsalarni o'rganish uchun ajoyib imkoniyatdir. Chet elliklar u yerda hurmatga sazovor va hech qanday maxsus talablar qo'ymaydi. Trening bugungi kunda eng zamonaviy va eng ilg'or texnologiyalar yordamida amalga oshiriladi. Shuning uchun ko'plab o'zbekistonliklar tibbiyot va muhandislik sohasidagi maxsus sohalarni o'rganish uchun u erga borishlari ajablanarli emas.
Germaniyada o’qish va ishlash
Germaniyada o'qish davomida talabalarga bir vaqtning o'zida pul topish, shuningdek, o'z mutaxassisligi bo'yicha amaliyot olish imkoniyati beriladi. Va tez-tez ko'rinib turibdiki, kelajakda ular ushbu kompaniyalarda ishlashadi. Bizda talabalar ko'pincha ota-onalarning maoshi va kichik stipendiya bilan o'tirishadi.
Germaniyada ta'lim nafaqat nemis, balki ingliz tilida ham o'tkazilishi mumkin. Bu ingliz tilini biladiganlar uchun juda yaxshi yangilik. Biroq, bu 180 million kishi haqida gapiradigan dunyodagi eng mashhur o'nta tillardan biri bo'lgan nemis tilini o'rganish kerak emas degani emas. Nemis tilini bilish siz uchun ko'p eshiklarni ochadi va do'stlarni topish osonroq bo'ladi.
Germaniyada juda ko'p turli yo'nalishlar, 450 universitetlar va 17500 ta'lim dasturlari mavjud.
Ta'lim ko'plab nemis universitetlarida bepul, chunki ular davlatdan mablag ' olishadi. Bundan tashqari, turar joy juda arzon, oziq-ovqat va kiyim-kechak uchun juda arzon. Bundan tashqari, talabalar uchun imtiyozlar mavjud: siz talaba chiptasini ko'rsatishingiz va hovuzga, kinoga va boshqalarga chegirmalar olishingiz mumkin. Shahar va qishloqda kunduzi ham, kechasi ham erkin harakat qilishingiz mumkin.
Bu mamlakat va uning jozibador tabiati, Yevropa markazida qulay joyi bilan e'tiborni tortadi: Parij, Rim, Praga kabi mashhur shaharlar juda yaqin masofada joylashgan.
Bitirgandan so'ng, yashash uchun ruxsatnomani bir yarim yilga uzaytirishingiz mumkin. Bu sizning miyangiz asosan o'qish bilan band bo'lsa, bu mamlakatda talaba sifatida emas, balki mamlakatning oddiy fuqarosi sifatida yashash imkoniyatini beradi. O'zingiz uchun ish topishingiz, bu go'zal mamlakatda yashash va martaba yaratish imkoniyatini ko'rib chiqishingiz mumkin.

Получение образования в Германии: доступность и преимущества.
Еще за пару лет до окончания школы перед родителями и самим школьником встает вопрос, куда лучше пойти учиться. Некоторые еще с малого возраста имеют свою мечту и знают, что для них будет лучше. Но подавляющее большинство выпускников просто не имеют понятия, что будет правильно именно для них. И речь идет не о специальности, а в целом о вузе и государстве, где расположен этот вуз. Выбирая вузы за рубежом, мы задумываемся о дальнейшей судьбе, о возможности построения карьеры, и не хочется промахнуться в этом нелегком выборе.
Сегодня мы поговорим о третьей по популярности стране среди наших выпускников – Германии. Первое и второе места занимают Америка и Англия.
Общеизвестно, что выпускники из немецких вузов востребованы во всех сферах и по всему миру. Там студенты не просто разгуливают по коридорам, как это происходит в большинстве узбекских вузов, а учат профессии углубленно и добросовестно.
Обучение в Германии всегда было популярным и привлекательным среди иностранных государств. Примерно 12 процентов среди студентов в этой стране составляют иностранные студенты. Это прекрасная возможность завести себе друзей по всему миру, узнать много интересного о разных культурах, традициях. Иностранцев там уважают и не предъявляют каких-то особых требований. Обучение проходит при помощи технологий, являющихся самыми современными и передовыми на сегодняшний день. Поэтому неудивительно, что многие узбекистанцы уезжают туда для изучения специальных областей в сфере медицины и инженерного строительства.
Работа и учеба в Германии
Во время обучения в Германии студентам дается возможность одновременно подрабатывать, а также получить практику по своей специальности. И часто получается так, что в дальнейшем они устраиваются на работу именно в этих компаниях. У нас студенты в большинстве своем сидят на зарплате родителей и маленькой стипендии, если она вообще есть.
Весьма примечательно, что обучение в Германии можно пройти не только на немецком, но и на английском языке. Это очень хорошая новость для тех, кто владеет английским. Но это далеко не значит, что не стоит изучать немецкий язык, который является одним из десяти самых востребованных языков в мире, на котором говорят около 180 миллионов человек. Владение немецким языком откроет для вас многие двери, а также находить друзей будет проще.
В Германии есть очень много разных направлений, вузов насчитывается порядка 450, где имеется около 17500 программ обучения.
Обучение бесплатное в большинстве немецких университетов, так как получают финансирование от государства. Кроме того, проживание очень доступное, вполне умеренные цены на продукты питания и на одежду. Помимо всего имеются льготы для студентов: можно показать студенческий билет и получить скидки на посещение бассейна, кинотеатра и др. Еще Германия славится своей безопасностью. Можно свободно передвигаться днем и ночью как в городе, так и в селе.
Подкупает эта страна и своей привлекательной природой, а также благоприятным расположением прямо в центре Европы: в нескольких часах езды находятся такие знаменитые города как Париж, Рим, Прага.
По окончании учебы можно продлить вид на жительство на полтора года. Это дает вам возможность пожить в этой стране не как студент, когда у вас мозг в основном занят учебой, а как обычный житель страны. Можете найти себе работу, рассмотреть вариант дальнейшего проживания и построения карьеры в этой прекрасной стране.