Yevropada bepul ta`lim olish mumkinmi?
Bu savolga javob bo’lajak talabalarni hayratda qoldirishi mumkin. Ammo, shunga qaramay, Yevropada (xuddi o’sha Angliyada) bepul oliy ma'lumot olish haqiqatdir. Bu ibora, albatta, aql bovar qilmaydi. Agar mamlakatimizda ta'lim arzon bo'lmasa, Yevropa mamlakatlarida bu yanada qimmat degan fikrga hamma odatlangan.
Biroq, Yevropada bepul ta'lim – isbotlangan haqiqatdir. Va bu qoidadan istisno emas. Ko'pgina mamlakatlar, albatta, ularning shartlariga ko'ra, talabalarga bepul o'qish huquqini beradi.
Aytgancha, ushbu huquq nafaqat ushbu mamlakatlarda yashaydigan talabalar, balki chet ellik talabalar tomonidan ham olinadi. Tabiiyki, ba'zi bir cheklovlar mavjud, ammo agar siz oddiy qoidalarga amal qilsangiz, deyarli har qanday Yevropa universitetiga kirishingiz mumkin. Masalan, talabalar ta'lim olayotgan mamlakatning tilida ta'lim olishadi. Garchi Norvegiya kabi ba'zi davlatlar nafaqat o'z mamlakatining tilida, balki ingliz tilida ham ta'lim berishadi. Va, albatta, Yevropa universitetlarida bepul ta'lim talabalarning yaxshi ko'rsatkichlarini anglatadi.
Avvalambor diqqat qilish kerak bo'lgan Yevropa mamlakatlari:
• Angliya
• Chexiya
• Germaniya
• Shveytsariya
• Norvegiya
Bir so’z bilan aytganda, murojaat etuvchi har doim o'zi uchun nafaqat mos variantni, balki shaxsan o'zi uchun qiziqarli variantni ham topadi.
Yoshlarimizning ilg'or vakillari uzoq sayohat qilishni va Angliya yoki Germaniyada bepul oliy ma'lumot olishni afzal ko'rishadi. Ushbu mamlakatlarning universitetlari chet elliklarni o'z saflariga qabul qiladilar, ulardan hech qanday haq olinmaydilar.
Aytgancha, shaxsiy foydalanish uchun ma'lum miqdorni ta'minlash uchun mashg'ulot paytida biron bir joyda pul topishingizga hech narsa to'sqinlik qilmaydi. Umuman olganda, ko'pchilik xuddi shunday qiladi. Shu sababli, Germaniyada o'qiyotgan har bir talaba o'zini o'zi ta'minlaydi deb bemalol aytish mumkin.
Agar talaba nihoyat munosib ta'lim olgan bo'lsa, ularga ushbu mamlakatda ishlash va yashash uchun ruxsat berilishi mumkin. Germaniya universitetlarida tahsil olayotgan yigitlar uchun harbiy xizmatda kechikishlar mavjud. Tadqiqotlar to'rt yildan olti yilgacha davom etishi mumkin. Kamida birinchi o'quv yilini har qanday O'zbekiston universitetida tamomlagan har bir talaba bepul ta'lim olish huquqiga ega.
Nemis universitetiga kirish uchun biron bir imtihon topshirish shart emas. Ammo nemis tilini bilish testini topshirish kerak. Agar to'satdan talaba imtihonni sharaf bilan topshirolmasa, u til kurslari orqali vaziyatni yaxshilash imkoniyatiga ega. Ushbu kurslar barcha universitetlarda mavjud, va eng yaxshisi, ular ham bepul.
Germaniyada yoki boshqa Yevropa mamlakatlarida o'qish to'g'risida batafsil ma'lumot olish uchun siz Yevropa mamlakatlaridagi bizning o'quv koordinatorlarimizdan malakali maslahatlarni olishingiz mumkin.

Можно ли получить бесплатное образование в Европе?
Ответ на этот вопрос может сильно удивить будущих студентов. Но, тем не менее, получить бесплатное высшее образование в Европе (в той же Англии) – это реальность. Звучит данная фраза конечно невероятно. Все привыкли к мысли о том, что если в нашей стране образование не дешевое, то в Европейских странах, оно еще дороже.
Однако бесплатное европейское образование является подтвержденным фактом. И это никакое не исключение из правил. Множество стран, разумеется, на своих условиях, предоставляют студентам право получить высшее образование бесплатно.
Кстати, это право получают не, только, студенты, проживающие в этих странах, но и студенты-иностранцы. Естественно, существуют некоторые, вполне понятные, ограничения, но если придерживаться простых правил, то можно поступить практически в любой европейский ВУЗ. Так, например, образование получают студенты именно на языке той страны, где обучаются. Хотя некоторые страны, такие как Норвегия, проводят обучение не только на языке своей страны, но еще и на английском. И естественно, бесплатное образование в европейских ВУЗах предполагает отличную успеваемость студентов.
Европейские страны, на которые стоит обратить внимание в первую очередь:
• Англия
• Чехия
• Германия
• Швейцария
• Норвегия
Словом, при большом желании, поступающий всегда найдет для себя не только подходящий, но и интересный лично ему вариант.
Продвинутые представители нашей молодежи предпочитают далеко не ездить, и получают бесплатное высшее образование в Англии или Германии. ВУЗы этих стран весьма охотно принимают в свои ряды иностранцев, не взимая с них плату.
Кстати, ничто не мешает вам во время обучения где-нибудь подрабатывать, чтобы обеспечить себе некоторую сумму для личного пользования. В общем-то, так большинство и поступают. Поэтому можно с уверенностью сказать, что каждый, обучающийся в Германии студент обеспечивает себя самостоятельно.
Когда студент, наконец, получает заслуженное образование, ему могут разрешить остаться трудиться и жить в этой стране. Для парней, обучающихся в немецких ВУЗах, действует отсрочка на службу в армии. Учеба может длиться от четырех до шести лет. Право, на получение бесплатного образования, имеет каждый абитуриент, который закончил как минимум первый курс в любом узбекском ВУЗе.
Сдавать какие-либо экзамены, для поступления в ВУЗ Германии, не требуется. А вот пройти тест на знание немецкого языка придется обязательно. Если вдруг студент не смог достойно сдать тест, то он всегда может поправить ситуацию посредством языковых курсов. Эти курсы есть во всех ВУЗах, и что самое приятное, они тоже бесплатные.
Для получения подробной информации об обучении в Германии или в других европейский странах вы можете получить грамотную консультацию у наших координаторов по обучению в Европейских странах.