SKY TOP-Universitetlari nima va nima sababdan hamma u yerda o’qishni orzu qiladi?
O'tgan o'n yil mobaynida Koreya madaniyati nafaqat Osiyoda, balki butun dunyoda tez tarqaldi. 90-yillarning o'rtalarida boshlangan" hallyu " yoki Koreya to'lqinlari rekordlarni o'rnatadi va bu jamoatchilik e'tiborini tortadi. Mamlakatga qiziqish ortganligi uchun Janubiy Koreyada bakalavr yoki magistr darajasini olishni istaganlar soni ham ortdi. Endi ko'pchilik Koreya universitetlari AQSh yoki Yevropaning ta'lim muassasalaridan kam emasligini bilishadi. Biroq, talaffuz qilish qiyin bo'lgan nomlar bilan universitetlarning xilma-xilligi haqida o'ylash hali ham oson ish emas. SKY qisqartmasi nimani anglatadi va nima uchun siz uchta qadrli harfni aytsangiz, har bir koreys titraydi?
SKY qisqartmasi Janubiy Koreyaning eng obro'li universitetlari nomlarining birinchi harflari: Seul Milliy Universiteti, Koreya Universiteti va Yonsei Universiteti. Ushbu universitetlarning barcha bitiruvchilari yuqori haq to'lanadigan ishni, shuningdek, jamiyatda imtiyozli maqomga ega ekanligiga ishonishadi. SKY universitetlari juda mashhur bo'lgan bir necha sabablar mavjud:
• Reyting
Osiyoning eng yaxshi o'quv muassasalarini o'z ichiga olgan QS Asia University Rankings reytingiga ko'ra, SNU va Koryo universitetlari 11 va 12, Yonsei universiteti esa 21-o'rinda. «Katta uchlik» yil ketma-ket QS Top University va The World University Rankings kabi portallar bo'yicha dunyoning eng yaxshi 100-200 universitetlari orasidan joy egallaydi.
• O'qish uchun to'lov
Ishonch bilan aytish mumkinki, Janubiy Koreyadagi ta'lim narxlari Amerika va Yevropaning alternativalariga qaraganda arzondir: bakalavr kurslari - $12,500 atrofida, magistrlik dasturlari esa - $15,500. Bundan tashqari, stipendiya olishning ko'plab qulay usullari mavjud. Masalan, KGSP hukumat stipendiyasi o'qish, ikki tomonga borish chiptasi va 900-1000 dollar atrofida tahsilni o'z ichiga oladi. Bu miqdor talabalarga yotoqxonada yashash uchun to'lash va asosiy ehtiyojlarni qondirish uchun yetarli.
• Xalqaro muhit
Koreys tilini bilmaydigan talabalar uchun yoqimli bonus ham bor -SKY universitetlarining ko'plab dasturlari ingliz tilida o'qitiladi. Vaqt o'tishi bilan chet ellik talabalar, almashinuv talabalari, shuningdek, chet ellik o'qituvchilar soni ortib bormoqda.
«Katta Uchlik» universitetlarining asosiy binolarining go'zal arxitekturasini eslatib o'tmaslik mumkin emas. Yevropaning miniatyura shaharlariga o'xshash SKY kampuslari mashhur sayyohlik joylari. Ko'pincha u yerda siz qimmatbaho fotosuratlarni olish uchun navbatga turgan yoshlarni ko'rishingiz mumkin. Ushbu marosim gilos gullash davrida ayniqsa dolzarb bo'lib qoladi. Agar siz ariza SKY universitetlariga kirishga qiziqmasangiz ham, Seulga borsangiz, talabalar tumaniga borishingizni unutmang. Katta ehtimol bilan, bu muhtasham binolarni ko'rib, atrofingizdagi tabiatga qoyil qolsangiz, uyga qaytganingizdan so'ng darhol hujjatlarni to'plashni boshlaysiz.

Что такое топ университетов SKY и почему туда мечтает попасть каждый?
На протяжении последних десяти лет корейская популярная культура стремительно распространялась не только на территории Азии, но и во всем мире. «Халлю» или корейская волна, стартовавшая в середине 90-х устанавливает рекорды, и это привлекает внимание общественности. Интерес к стране возрос, поэтому возросло и количество желающих получить диплом бакалавра или магистра в Южной Корее. Сейчас многим известно, что корейские университеты не уступают учебным заведениям США или Европы. Однако ориентироваться в многообразии вузов с названиями, которые сложно произнести, все еще непростая задача. Что же означает аббревиатура SKY и почему каждого корейца бросит в дрожь, если вы произнесете три заветных буквы?
Аббревиатура SKY — первые буквы названий самых уважаемых университетов Южной Кореи: Сеульский Национальный Университет, Университет Корё и Университет Йонсей. Считается, что абсолютно все выпускники этих вузов получают высокооплачиваемую работу, а вместе с тем и привилегированный статус в обществе. Можно выделить несколько причин, по которым вузы SKY так популярны:
• Рейтинг
Согласно рейтингу QS Asia University Rankings, включающему лучшие учебные заведения Азии, СНУ и университет Корё занимают 11 и 12 строчки, а университет Yonsei — 21 строчку. Вот уже 5 лет подряд «большая тройка» располагается в 100-200 лучших вузов мира по данным таких порталов как QS Top University и The World University Rankings.
• Стоимость обучения
Можно с уверенностью назвать цены на образование в Южной Корее доступными, по сравнению с американскими и европейскими альтернативами. Образование в стране на порядок дешевле: бакалавриат в районе $12 500 —, магистратура — $15 500. Кроме того, существует множество простых способов получить стипендию. Например, правительственная стипендия KGSP включает в себя оплату обучения, билетов в оба конца и выплату стипендии около 900-1000 $. Этой суммы студентам хватает как для оплаты проживания в общежитии, так и для удовлетворения базовых потребностей.
• Интернациональная среда
Приятным бонусом для студентов, не изучавших корейский язык, является тот факт, что на многих программах университетов SKY преподавание ведется на английском языке. С течением времени иностранных студентов, студентов по обмену, а также преподавателей-иностранцев становится больше.
Нельзя не упомянуть о прекрасной архитектуре главных зданий университетов «большой тройки». Кампусы SKY, напоминающие миниатюрные европейские города, являются популярными туристическими местами. Часто там можно заметить молодых людей, выстроившихся в очередь, чтобы сделать заветные фотографии. Особенно актуальным этот ритуал становится в период цветения вишни. Даже если вы не заинтересовались поступлением, обязательно посетите студенческие районы, если будете в Сеуле. Скорее всего, лишь один раз увидев эти величественные здания и полюбовавшись природой в округе, по возвращении домой вы сразу начнете собирать документы.