Erasmus Plus – Yevropa Ittifoqi dasturi boʻlib, u taʼlim tizimlari, yoshlar siyosati va sportni modernizatsiya qilish va rivojlantirishga qaratilgan.
Bu Yevropa davlatlari va butun dunyo boʻylab hamkor davlatlar oʻrtasida ushbu sohalarning barchasida hamkorlik qilish uchun moliyaviy imkoniyatlar yaratadi.
Dastur o'z maqsadlarini quyidagicha belgilaydi:
• boshqa Yevropa davlatlarida o‘qish orqali talabalarni ta’lim, til va madaniy jihatdan rivojlantirish
• muassasalar o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va qabul qiluvchi muassasalarning ta'lim muhitini boyitish
• yoshlarning xalqaro tajribaga ega bo‘lgan yuqori malakali bo‘lajak mutaxassislar bo‘lib kamol topishiga ko‘maklashish.
Birinchi talabalar dasturni 1987 yilda boshlagan. O'shandan beri Erasmus Plus uch milliondan ortiq grant ajratdi.
2022-2027 yillar uchun Erasmus Plus dasturi haqida bir necha faktlar:
• dasturning taxminiy byudjeti 26 milliard yevrodan ortiq
• ijtimoiy inklyuziya, ekologiya va raqamlashtirish sohalariga katta e’tibor qaratilmoqda
• dasturning ayrim loyihalari 30 yildan ortiq davom etmoqda.
Erasmus Plus talabalar uchun bir qancha imkoniyatlarni taqdim etadi.
1. Xalqaro kredit mobilligi - uch oydan 12 oygacha davom etadigan Yevropada o'qitish yoki stajirovka.
Shartlar:
• oylik stipendiya - mezbon mamlakatga qarab 800-900 evro, shuningdek sayohat xarajatlarini qoplash
• Harakatda bakalavriat, bakalavriat va doktorantlar qatnashishi mumkin
• xorijiy oliy o‘quv yurtida o‘qish muddati jo‘natuvchi universitetdagi mutaxassislik va ta’lim dasturiga mos kelishi kerak.
• harakatlanish davri boshlanishidan oldin siz o'zlashtirishingiz kerak bo'lgan fanlar / o'quv faoliyati turlarini ko'rsatadigan shartnoma tuziladi.
2. Erasmus Mundus Joint Master Degrees xalqaro taʼlim dasturi boʻlib, 60, 90 yoki 120 ECTS kreditiga moʻljallangan, 12 oydan 24 oygacha davom etadigan oliy taʼlim muassasalari xalqaro konsorsiumi tomonidan birgalikda amalga oshiriladi. Magistr talabasi turli mamlakatlardagi kamida ikkita universitetda o'qiydi.
Dasturni muvaffaqiyatli tamomlaganingizdan so'ng siz ikki yoki undan ortiq universitetning qo'shma diplomiga ega bo'lasiz.
• EMJMD stipendiyasi ishtirok etish uchun barcha xarajatlarni, jumladan o'quv to'lovlarini, kutubxona va laboratoriya xarajatlarini, sug'urta, sayohat va turar joy xarajatlarini va o'qishning butun muddati uchun oylik nafaqani qoplaydi.
• butun dunyo bo'ylab talabalar qabul qilish uchun ariza topshirishlari mumkin
• oliy ma'lumotga ega bo'lishi yoki milliy qonunchilik va amaliyotga muvofiq ekvivalent ta'lim darajasini ko'rsatishi kerak.
Erasmus stipendiyasiga ariza topshirish uchun talablar va hujjatlar toʻplami:
• IELTS yoki TOEFL sertifikati. Ba'zi dasturlar Duolingo ingliz tilini bilish testi natijalarini qabul qiladi
• tavsiya xatlari, odatda ikkita xat talab qilinadi
• yashash joyi toʻgʻrisidagi guvohnoma – bu hujjat soʻnggi besh yil ichida Yevropada bir yil yoki undan koʻproq yashamaganligingizni va advokat tomonidan tasdiqlanishini kafolatlaydi.

Erasmus Plus is a European Union program that aims to modernize and develop education systems, youth policy and sports.
It provides financial opportunities for cooperation in all these areas both between European countries and between partner countries around the world.
The program defines its goals as follows:
• develop students educationally, linguistically and culturally by studying in other European countries
• expand cooperation between institutions and enrich the educational environment of host institutions
• promote the development of young people as highly qualified future professionals with international experience.
The first students started the program in 1987. Since then, Erasmus Plus has awarded more than three million grants.
A few facts about the Erasmus Plus program for 2022-2027:
• the estimated budget of the program is more than €26 billion
• much attention is paid to the areas of social inclusion, ecology and digitalization
• some projects of the program have been going on for more than 30 years.
Erasmus Plus offers several opportunities for students.
1. International Credit Mobility - training or internship in Europe, lasting from three to 12 months.
Terms:
• monthly stipend - 800-900 euros depending on the host country, also reimbursement of travel expenses
• undergraduate, undergraduate and doctoral students can take part in the mobility
• the period of study at a foreign university must correspond to the specialty and educational program at the sending university.
• before the beginning of the mobility period, an agreement is concluded indicating the disciplines / types of educational activities that you must master.
2. Erasmus Mundus Joint Master Degrees is an international educational program for 60, 90 or 120 ECTS credits, lasting from 12 to 24 months, jointly implemented by an international consortium of higher education institutions. A master student studies at least two universities in different countries.
Upon successful completion of the program, you will receive a joint diploma from two or more universities
• The EMJMD scholarship covers all participation costs, including tuition fees, library and laboratory expenses, insurance, travel and accommodation costs, and a monthly allowance for the entire duration of the study.
• students from all over the world can apply for admission
• must have a university degree or demonstrate an equivalent level of education in accordance with national law and practice.
Requirements and package of documents for applying for an Erasmus scholarship:
• IELTS or TOEFL certificate. Some programs accept Duolingo English Test Proficiency results
• letters of recommendation, usually two letters are required
• certificate of residence - this document guarantees that you have not lived in Europe for a year or more in the last five years and must be confirmed by a lawyer