Erasmus Plus – Yevropa Ittifoqi dasturi boʻlib, u taʼlim tizimlari, yoshlar siyosati va sportni modernizatsiya qilish va rivojlantirishga qaratilgan.
Bu Yevropa davlatlari va butun dunyo boʻylab hamkor davlatlar oʻrtasida ushbu sohalarning barchasida hamkorlik qilish uchun moliyaviy imkoniyatlar yaratadi.
Dastur o'z maqsadlarini quyidagicha belgilaydi:
• boshqa Yevropa davlatlarida o‘qish orqali talabalarni ta’lim, til va madaniy jihatdan rivojlantirish
• muassasalar o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va qabul qiluvchi muassasalarning ta'lim muhitini boyitish
• yoshlarning xalqaro tajribaga ega bo‘lgan yuqori malakali bo‘lajak mutaxassislar bo‘lib kamol topishiga ko‘maklashish.
Birinchi talabalar dasturni 1987 yilda boshlagan. O'shandan beri Erasmus Plus uch milliondan ortiq grant ajratdi.
2022-2027 yillar uchun Erasmus Plus dasturi haqida bir necha faktlar:
• dasturning taxminiy byudjeti 26 milliard yevrodan ortiq
• ijtimoiy inklyuziya, ekologiya va raqamlashtirish sohalariga katta e’tibor qaratilmoqda
• dasturning ayrim loyihalari 30 yildan ortiq davom etmoqda.
Erasmus Plus talabalar uchun bir qancha imkoniyatlarni taqdim etadi.
1. Xalqaro kredit mobilligi - uch oydan 12 oygacha davom etadigan Yevropada o'qitish yoki stajirovka.
Shartlar:
• oylik stipendiya - mezbon mamlakatga qarab 800-900 evro, shuningdek sayohat xarajatlarini qoplash
• Harakatda bakalavriat, bakalavriat va doktorantlar qatnashishi mumkin
• xorijiy oliy o‘quv yurtida o‘qish muddati jo‘natuvchi universitetdagi mutaxassislik va ta’lim dasturiga mos kelishi kerak.
• harakatlanish davri boshlanishidan oldin siz o'zlashtirishingiz kerak bo'lgan fanlar / o'quv faoliyati turlarini ko'rsatadigan shartnoma tuziladi.
2. Erasmus Mundus Joint Master Degrees xalqaro taʼlim dasturi boʻlib, 60, 90 yoki 120 ECTS kreditiga moʻljallangan, 12 oydan 24 oygacha davom etadigan oliy taʼlim muassasalari xalqaro konsorsiumi tomonidan birgalikda amalga oshiriladi. Magistr talabasi turli mamlakatlardagi kamida ikkita universitetda o'qiydi.
Dasturni muvaffaqiyatli tamomlaganingizdan so'ng siz ikki yoki undan ortiq universitetning qo'shma diplomiga ega bo'lasiz.
• EMJMD stipendiyasi ishtirok etish uchun barcha xarajatlarni, jumladan o'quv to'lovlarini, kutubxona va laboratoriya xarajatlarini, sug'urta, sayohat va turar joy xarajatlarini va o'qishning butun muddati uchun oylik nafaqani qoplaydi.
• butun dunyo bo'ylab talabalar qabul qilish uchun ariza topshirishlari mumkin
• oliy ma'lumotga ega bo'lishi yoki milliy qonunchilik va amaliyotga muvofiq ekvivalent ta'lim darajasini ko'rsatishi kerak.
Erasmus stipendiyasiga ariza topshirish uchun talablar va hujjatlar toʻplami:
• IELTS yoki TOEFL sertifikati. Ba'zi dasturlar Duolingo ingliz tilini bilish testi natijalarini qabul qiladi
• tavsiya xatlari, odatda ikkita xat talab qilinadi
• yashash joyi toʻgʻrisidagi guvohnoma – bu hujjat soʻnggi besh yil ichida Yevropada bir yil yoki undan koʻproq yashamaganligingizni va advokat tomonidan tasdiqlanishini kafolatlaydi.

Erasmus Plus — это программа Европейского Союза, которая направлена на модернизацию и развитие систем образования, молодежной политики и спорта.
Она предоставляет финансовые возможности для сотрудничества во всех этих областях как между европейскими странами, так и между странами-партнерами по всему миру.
Программа определяет свои цели так:
• развивать студентов образовательно, лингвистически и культурно, с помощью обучения в других европейских странах
•  расширять сотрудничество между институтами и обогащать образовательную среду принимающих учебных заведений
• способствовать развитию молодых людей как высококвалифицированных будущих профессионалов с международным опытом.
Первые студенты начали обучение по программе в 1987 году. С тех Erasmus Plus выделила больше трех миллионов грантов.
Несколько фактов о программе Erasmus Plus на 2022-2027:
• ориентировочный бюджет программы составляет больше €26 миллиардов
• большое внимание уделяется сферам социальной инклюзии, экологии и цифровизации
• некоторые проекты программы продолжаются уже больше 30 лет.
Erasmus Plus предлагает несколько возможностей для студентов.
1. Международная Кредитная Мобильность — обучение или стажировка в Европе, длительностью от трех до 12 месяцев.
Условия:
• ежемесячная стипендия — 800-900 евро в зависимости от принимающей страны, также возмещение расходов на перелет
• в мобильности могут принимать участие студенты бакалавриата, магистранты и докторанты
• период обучения в зарубежном вузе должен соответствовать специальности и образовательной программе в направляющем вузе.
• до начала периода мобильности заключается соглашение с указанием дисциплин / видов учебной деятельности, которые вы должны освоить.
2. Erasmus Mundus Joint Master Degrees — это международная образовательная программа на 60, 90 или 120 кредитов ECTS, продолжительностью от 12 до 24 месяцев, совместно реализуемая международным консорциумом высших учебных заведений. Магистрант обучается как минимум в двух вузах разных стран.
После успешного завершения программы вы получите совместный диплом двух или более вузов
• стипендия EMJMD покрывает все расходы на участие, включая плату за обучение, библиотечные и лабораторные расходы, страховку, расходы на проезд и обустройство, а также ежемесячное пособие на весь срок обучения
• студенты со всего мира могут подать заявки на поступление
• необходимо иметь высшее образование или продемонстрировать эквивалентный уровень обучения в соответствии с национальным законодательством и практикой.
Требования и пакет документов для подачи заявки на стипендию Erasmus:
• сертификат IELTS или TOEFL. Некоторые программы принимают результаты Duolingo English Test Proficiency
• рекомендательные письма, обычно требуется предоставить два письма
• справка о проживании — этот документ гарантирует, что вы не проживали в Европе в течение года или более за последние пять лет и должен быть подтвержден юристом