Maktabning asosiy xususiyati ikki tilda: ingliz va frantsuz tillarida o'qish imkoniyatidir. Bulardan tashqari, talabalar asosiy fanlar sifatida iqtisod, adabiyot, tasviriy san’at, dizayn, matematika, biologiya, fizika va kimyo fanlarini o‘rganadilar.
Maktabning o'quv dasturi bir nechta kurslarni taklif qiladi: O'rta maktab (9-10-sinflar), Oliy maktab (11-sinflar) va IB - kurs oxirida talabalar Xalqaro Bakalavr diplomini (12-13-sinflar) oladilar. Bundan tashqari, maktabda o‘ziga xos o‘quv dasturlari mavjud bo‘lib, ular bolalarga muayyan fanlarga e’tibor qaratish va maktabda muvaffaqiyat qozonish uchun zarur ko‘nikmalarga ega bo‘lish imkonini beradi.
Masalan, “Umumiy bilimlar” seminari olingan ma’lumotlarni tahlil qilish va sharhlashni o‘rgatadi, metodika bo‘yicha seminar zarur ma’lumotlarni izlash va o‘quv adabiyotlari bilan ishlashni o‘rgatadi. Frantsuz tilini yaxshi bilmaydiganlar uchun maxsus FLE dasturi (davomiyligi - 3 oydan 2 yilgacha) mavjud bo'lib, unda talabalar til darajasini yaxshilaydi va madaniyat bilan tanishadi.
Excellencia har bir bolaga individual yondashuv bilan ishlaydi, shuning uchun sinflardagi bolalar soni 12 dan oshmaydi. Har hafta testlar yordamida taraqqiyot nazorat qilinadi. Ta'til paytida maktabda maktab fanlari bo'yicha o'tilgan materialni takrorlash va mustahkamlash kurslari tashkil etiladi.
Darslardan so'ng bolalar o'z qiziqishlariga ko'ra faoliyatni tanlashlari mumkin. Maktab majmuasi 12 gektar maydonni egallaydi, bu erda o'qish, shaxsiy va jismoniy rivojlanish va yashash uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Talabalar maktab turar joylarida 2-5 kishilik xonalarga joylashtiriladi. O'g'il bolalar va qizlar turli binolarda yashaydilar. Maktab, ayniqsa, o‘quvchilar xavfsizligi haqida qayg‘uradi. Talabalar shaharchasida videokameralar o‘rnatilgan, hamrohligisiz o‘quvchilarning maktabdan chiqib ketishi qat’iyan man etiladi. Talabalar shaharchasida ruxsat etilmagan shaxslarning ko'rinishini cheklash uchun binolar elektron ko'krak nishoni bilan jihozlangan.
Maktabda sportga katta e’tibor berilmoqda. Kampusda ulkan isitiladigan basseyn, toqqa chiqish uchun maydon, basketbol va badminton maydonlari, futbol maydoni va bir nechta sport zallari mavjud. Talabalarga 30 ta sport bo'limi taklif etiladi: golfdan suv chang'isigacha. Bundan tashqari, bolalar darsdan tashqari vaqtlarini rasm, raqs va musiqaga bag'ishlashlari mumkin.
Asosiy strategiyalar va maqsadlar
Excelencia missiyasi beshta asosiy strategiya orqali quvvatlanadi:
Tadqiqot orqali bilimlarni kengaytirish
Institutsional va siyosatni o'zgartirish uchun irodani shakllantirish
Dasturlar orqali harakatni qo'llang
Maydonni ustunlik qilish uchun jihozlang
O'zgarishlarni katalizlash uchun Excelencia qobiliyatini, ko'rinishini va vakolatini  mustahkamlang
Excelencia ta'lim muassasalar va hamjamiyatlarning qasddan harakat qilayotgani va ularning o'rta maktabdan keyingi talabalar muvaffaqiyatini o'lchashi davlat siyosatidagi o'zgarishlar agenti bo'lishi mumkin, deb hisoblaydi.

Главная особенность школы – возможность обучаться на двух языках: английском и французском. Кроме них, в качестве основных предметов студенты изучают экономику, литературу, изящные искусства, дизайн, математику, биологию, физику и химию.
Академическая программа школы предлагает несколько курсов: Secondary School (9–10 класс), High School (11 класс) и IB – курс, в конце которого студенты получают диплом Международного бакалавра (12–13 класс). Кроме того, в школе есть уникальные учебные программы, которые позволяют детям сконцентрироваться на конкретных предметах и получить навыки, необходимые для успешной учебы. Так, например, General Knowledge Workshop учит анализировать и интерпретировать полученную информацию, семинар по методологии учит, как искать необходимые сведения и работать с учебной литературой. Для тех, кто не очень хорошо владеет французским, существует специальная программа FLE (продолжительность – от 3 месяцев до 2 лет), в рамках которой студенты повышают уровень языка и знакомятся с культурой.
В Excellencia работают с индивидуальным подходом к каждому ребенку, поэтому количество детей в классах не более 12. Успеваемость контролируется при помощи еженедельных тестов. В каникулярное время в школе организуются курсы для повторения и закрепления пройденного материала по школьным предметам.
После уроков дети могут выбрать занятия по интересам. Комплекс школы занимает 12 акров, где созданы все условия для обучения, полноценного личностного и физического развития и для проживания. Учащихся размещают в школьных резиденциях в комнатах по 2–5 человек. Мальчики и девочки проживают в разных зданиях. Особо заботятся в школе и о безопасности учеников. На территории кампуса установлены видеокамеры, а выход студентов за пределы школы без сопровождения строго запрещен. Чтобы ограничить появление посторонних лиц в кампусе, здания оборудованы проходной системой с электронными бейджами.
Огромное внимание в школе уделяется спорту. На территории кампуса находится огромный бассейн с подогревом, площадка для альпинизма, корты для баскетбола и бадминтона, футбольное поле и несколько спортивных залов. На выбор студентам предлагается 30 спортивных секций: от гольфа до водных лыж. К тому же внеклассное время дети могут посвятить занятиям живописью, танцами и музыкой.
Основные стратегии и цели
Миссия Excelencia поддерживается пятью основными стратегиями:
• Расширяйте знания с помощью исследований
• Формировать волю к институциональным и политическим изменениям
• Применение действий через программы
• Оборудуйте поле, чтобы преуспеть
Укрепляйте потенциал, видимость и авторитет Excelencia, чтобы катализировать изменения
Excelencia in Education считает, что учреждения и сообщества, преднамеренно действующие и оценивающие свои успехи учащихся после окончания средней школы, могут быть проводниками изменений в государственной политике.
Что мы можем сделать для вас, чтобы вы начали учиться в стране Франция в учебном заведении Excellencia?