Maktabning asosiy xususiyati ikki tilda: ingliz va frantsuz tillarida o'qish imkoniyatidir. Bulardan tashqari, talabalar asosiy fanlar sifatida iqtisod, adabiyot, tasviriy san’at, dizayn, matematika, biologiya, fizika va kimyo fanlarini o‘rganadilar.
Maktabning o'quv dasturi bir nechta kurslarni taklif qiladi: O'rta maktab (9-10-sinflar), Oliy maktab (11-sinflar) va IB - kurs oxirida talabalar Xalqaro Bakalavr diplomini (12-13-sinflar) oladilar. Bundan tashqari, maktabda o‘ziga xos o‘quv dasturlari mavjud bo‘lib, ular bolalarga muayyan fanlarga e’tibor qaratish va maktabda muvaffaqiyat qozonish uchun zarur ko‘nikmalarga ega bo‘lish imkonini beradi.
Masalan, “Umumiy bilimlar” seminari olingan ma’lumotlarni tahlil qilish va sharhlashni o‘rgatadi, metodika bo‘yicha seminar zarur ma’lumotlarni izlash va o‘quv adabiyotlari bilan ishlashni o‘rgatadi. Frantsuz tilini yaxshi bilmaydiganlar uchun maxsus FLE dasturi (davomiyligi - 3 oydan 2 yilgacha) mavjud bo'lib, unda talabalar til darajasini yaxshilaydi va madaniyat bilan tanishadi.
Excellencia har bir bolaga individual yondashuv bilan ishlaydi, shuning uchun sinflardagi bolalar soni 12 dan oshmaydi. Har hafta testlar yordamida taraqqiyot nazorat qilinadi. Ta'til paytida maktabda maktab fanlari bo'yicha o'tilgan materialni takrorlash va mustahkamlash kurslari tashkil etiladi.
Darslardan so'ng bolalar o'z qiziqishlariga ko'ra faoliyatni tanlashlari mumkin. Maktab majmuasi 12 gektar maydonni egallaydi, bu erda o'qish, shaxsiy va jismoniy rivojlanish va yashash uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Talabalar maktab turar joylarida 2-5 kishilik xonalarga joylashtiriladi. O'g'il bolalar va qizlar turli binolarda yashaydilar. Maktab, ayniqsa, o‘quvchilar xavfsizligi haqida qayg‘uradi. Talabalar shaharchasida videokameralar o‘rnatilgan, hamrohligisiz o‘quvchilarning maktabdan chiqib ketishi qat’iyan man etiladi. Talabalar shaharchasida ruxsat etilmagan shaxslarning ko'rinishini cheklash uchun binolar elektron ko'krak nishoni bilan jihozlangan.
Maktabda sportga katta e’tibor berilmoqda. Kampusda ulkan isitiladigan basseyn, toqqa chiqish uchun maydon, basketbol va badminton maydonlari, futbol maydoni va bir nechta sport zallari mavjud. Talabalarga 30 ta sport bo'limi taklif etiladi: golfdan suv chang'isigacha. Bundan tashqari, bolalar darsdan tashqari vaqtlarini rasm, raqs va musiqaga bag'ishlashlari mumkin.
Asosiy strategiyalar va maqsadlar
Excelencia missiyasi beshta asosiy strategiya orqali quvvatlanadi:
Tadqiqot orqali bilimlarni kengaytirish
Institutsional va siyosatni o'zgartirish uchun irodani shakllantirish
Dasturlar orqali harakatni qo'llang
Maydonni ustunlik qilish uchun jihozlang
O'zgarishlarni katalizlash uchun Excelencia qobiliyatini, ko'rinishini va vakolatini  mustahkamlang
Excelencia ta'lim muassasalar va hamjamiyatlarning qasddan harakat qilayotgani va ularning o'rta maktabdan keyingi talabalar muvaffaqiyatini o'lchashi davlat siyosatidagi o'zgarishlar agenti bo'lishi mumkin, deb hisoblaydi.

The main feature of the school is the opportunity to study in two languages: English and French. In addition to these, as the main subjects, students study economics, literature, fine arts, design, mathematics, biology, physics and chemistry.
The academic program of the school offers several courses: Secondary School (grades 9-10), High School (grades 11) and IB - a course at the end of which students receive an International Baccalaureate diploma (grades 12-13). In addition, the school has unique curriculums that allow children to focus on specific subjects and gain the skills they need to succeed in school.
So, for example, the General Knowledge Workshop teaches how to analyze and interpret the information received, the seminar on methodology teaches how to search for the necessary information and work with educational literature. For those who do not speak French very well, there is a special FLE program (duration - from 3 months to 2 years), in which students improve the level of the language and get acquainted with the culture.
Excellencia works with an individual approach to each child, so the number of children in classes is no more than 12. Progress is monitored using weekly tests. During the holidays, the school organizes courses to repeat and consolidate the material covered in school subjects.
After the lessons, children can choose activities according to their interests. The school complex occupies 12 acres, where all conditions for learning, full personal and physical development and for living are created. Students are accommodated in school residences in rooms of 2-5 people. Boys and girls live in different buildings. The school is especially concerned about the safety of students. Video cameras are installed on the campus, and unaccompanied students are strictly prohibited from leaving the school. To limit the appearance of unauthorized persons on campus, the buildings are equipped with an electronic badge walk-through system.
Great attention is paid to sports in the school. On campus there is a huge heated swimming pool, a climbing ground, basketball and badminton courts, a football field and several sports halls. Students are offered 30 sports sections to choose from: from golf to water skiing. In addition, children can devote extracurricular time to painting, dancing and music.
Core Strategies and Objectives
The mission for Excelencia is supported through five core strategies:
1. Expand knowledge through research
2. Build will for institutional and policy change
3. Apply action through programs
4. Equip the field to excel
5. Strengthen Excelencia’s capacity, visibility, and authority to catalyze change
Excelencia in Education believes institutions and communities intentionally acting and measuring their postsecondary student success can be agents of change in public policy.